Ученици, преподаватели и общественици изпълниха заедно Ботевата поема, трима академици също се включиха в масовото изпълнение
ОМГ – двоен първенец в шестото издание на „Народните будители и аз”, победителите от областта са 7-класниците от Устина и Професионална гимназия „ Ген.Вл. Заимов” в Сопот
„Жив е той, жив е! Там на Балкана, потънал в кърви лежи и пъшка…”, рецитираха в един глас повече от 450 ученици, преподаватели и общественици тази сутрин в “Гранд хотел Пловдив”. В масовото изпълнение на гениалната Ботева поема „Хаджи Димитър” се включиха и трима академици – Георги Марков, Васил Гюзелев и Константин Косев. Всички получиха разпечатка на популярното стихотворение, но на малцина се наложи да поглеждат листчето, а рецитираха с плам без си помагат.
Повод за изпълнението стана церемонията по награждаване на победителите в шестото издание на националния проект на „Ротари” и „Зонта” – „Народните будители и аз”, която се състоя днес. За първи път, освен състезанията между паралелките, бе обявен и индивидуален конкурс за написване на есе, разказ, стихотворение, рисунка и рецитация по две теми – „140 години Априлска епопея” и „140 години безсмъртие на Христо Ботев”. Специално за награждаването пристигнаха членовете на националното жури – академиците Георги Марков, Васил Гюзелев, Константин Косев, Иван Гранитски, Видин Сукарев от Регоналния исторически музей и преподавателите от Пловдивския университет доц. Георги Митрев, гл.ас. Станислав Боянов и гл.ас.Мина Маринова.
Бурни овации получи пламенното изпълнение на 7-класникът от ОУ „Пенчо Славейков”, където сто процента от децата са от малцинствата – Сеймен Юсуф. Той се представи със стихотворение за Ботев, чийто автор е директорът на училището – Екатерина Делинова. На финала Делинова обяви, че подарява четиристишията на проекта.
ОМГ „Академик Кирил Попов“ победи убедително и в двете категории на тазгодишното издание на „Народните будители и аз“. Така, за пръв път от старта на проекта през 2010 година, учениците от едно училище печелят и двете състезания.
Втори в градската надпревара от 5 до 7 клас се класираха учениците от СОУ „Христо Г. Данов“, които получиха чек за еднодневна екскурзия. Трети са СОУ „Св. Седмочисленици”, за които също имаше чек за еднодневна екскурзия. Темата на състезанието и за трите отбора бе именно бележитият възрожденец и книжовник Христо Г. Данов.
За всички отличени бяха предвидени комплект исторически карти, 17 броя плакети с портрети на народни будители и грамота за всеки ученик от класа победител, учителя консултант, класния ръководител и директора.
На градския финал при гимназистите, след учениците от ОМГ се нареди сборна паралелка по история от Езикова гимназия „Иван Вазов“. Те ще отидат на еднодневна екскурзия до историческо място.
„В това нихилистично време на безпътица, вие сте хората, които пазите пламъка на българщината. Тези деца тръгнаха с мен и ме изпълниха с вдъхновение, за да превърнем пътя на будителите в пътуване към себе си и времето”, обърна се към организатори и участници преподавателят по български език в ЕГ „Иван Вазов” Илко Василев.
На трето място се класираха 10-класниците от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия, които също спечелиха чек за еднодневна екскурзия.
На областния финал в първа възрастова група третото място бе присъдено на 5-класниците от ОУ „Дядо Иван Арабаджията” в с. Царацово, втори се наредиха 5-класниците от ОУ „Христо Ботев” в с. Дълго поле, а първи се класираха учениците от 7 клас на ОУ „Кирил и Методий” в с. Устина.
Третата позиция във втората възрастова категория от областта бе за 8-класниците от ОУ „Ген. Карцов” в с. Христо Даново. Второто място заеха връстниците им от СОУ „Хр. Смирненски” в Брезово, а първата награда отиде при 8 „а” клас на Професионалната гимназия „Ген. Владимир Заимов” в Сопот.
За всички победители също имаше грамоти, карти и плакати с образите на будителите.
Директорът на единствения участник от столицата – Румънската гимназия, Незабравка Тасева обяви, че северната ни съседка иска да пренесе проекта и в тамошни училища.
Сеймен Юсуф е момче.
Коментарите са затворени.