6657

350 млн. лева от Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ ще бъдат насочени към развитие на българската наука. С парите ще бъдат изградени и усъвършенствани четири Центъра за върхови постижения и осем Центъра по компетентности. Това обяви днес в БАН министърът на образованието и науката Меглена Кунева на представянето на насоките за кандидатстване по първите две процедури. В тях ще работят повече от 70 нови изследователи по над 40 съвместни проекти с бизнеса. Центровете по компетентност ще бъдат 8 и ще се концентрират в приложната наука. Според насоките в тях ще работят повече от 100 нови изследователи по над 110 проекта с частния сектор. Центровете за върхови постижения ще бъдат оборудвани с по-скъпа научна апаратура и за тяхното построяване и обзавеждане ще се дадат 200 млн. лв.

Изследователите в новите структури ще правят наука в четири основни тематични области – Мехатроника, Информатика и информационни и комуникационни технологии, Индустрия за здравословен живот и биотехнологии, както и Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии. Пловдив има амбицията да се пребори за Център по биотехнологии, като за целта се обединяват всички висши училища в партньорство с научните институти в региона и общината.

Бизнесът ще може да участва като асоцииран партньор на центровете. При тези проекти не се изисква съфинансиране. Безвъзмездната финансова помощ е в размер до 100 % от общите допустими разходи. Ще се финансират изграждането на нови или модернизиране на същестствуващи изследователски инфраструктури, закупуване или обновяване на оборудването в тях, провеждане на научни изследвания в приоритетните области и въвеждане на нови методи за изследване. Средства могат да се насочват за специализации във водещи научни центрове в чужбина на висококвалифицирани специалисти и изграждане на партньорства с водещи европейски научноизследователски центрове. Срокът за подаване на документи е 23 януари 2017 г.