Дискусионният форум „Взаимно учим, споделяме, постигаме“ в Старосел е организиран от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета

110 директори и заместник-директори на училища, детски градини, Центъра за специална образователна подкрепа и Центъра за подкрепа за личности развитие- ОДК от област Пловдив, обменяха добри практики в дискусионен форум „Взаимно учим, споделяме, постигаме“ в Старосел. Събитието е част от политиките на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета за партниращи дейности с представители на държавни и местни институции, на социални партньори за повишаване на професионалната квалификация на членовете на организацията.

Форумът бе открит в присъствието на Диян Стаматов – председател на СРСНПБ, който акцентира върху предстоящите дейности. Общинските политики за образованието на бъдещето в подкрепа на образователните институции бяха представени от Розалина Русенова – зам.-председател на ПК по образование към Национално сдружение на общините в Република България, Владимир Темелков – заместник-кмет “Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование” в Община Пловдив, Антоанета Хинева – директор на дирекция “Образование и младежки дейности” в Община Варна и Анета Кацарска – главен инспектор в отдел “Образование” на Община Пловдив.

Добри примери за ефективността нa взaимoдeйcтвиeтo и cътpyдничecтвoтo мeждy социалните партньори в образованието дадоха Лазар Додев – държавен експерт от дирекция “Организация и контрол” на Министерство на образованието и науката, и Добринка Минева – старши експерт по предучилищно възпитание в РУО-Пловдив.

В програмата бяха предвидени два панела: за училища и за детски градини. В панела за училищата бяха споделени добри примери за ефективна комуникация с родители от Пламен Стоилов – директор на СУ “Пейо Яворов”, а за предизвикателствата в професионалното образование от Кирил Саксанов – директор на Професионалната гимназия по машиностроене. За възможностите за сътрудничество с РУО пред директорите и заместник-директорите на детски градини говори Добринка Минева – старши експерт по предучилищно образование. Модел за работа с родителите в периода на адаптация от семейна среда към детската градина беше представен от Петя Йосифова – директор на ДГ 48 “Братя Грим” и член на УС на СРСНПБ. Телемедицината  в детската градина представиха Анелия Божанова – директор на ДГ “Малкият принц”, и Антоанета Златанска – директор на ДГ “Чучулига”.

В първия ден на събитието гости бяха Данаил Търпоманов – бивш областен председател на СРСНПБ-Пловдив, който представи Общински комитет „Васил Левски“ и акад. Марин Кадиев.

Вторият ден на форума бе посветен на политиките за позитивен контрол, взаимодействие и сътрудничество. В него се включиха Мариана Симеонова – началник на отдел „Организационно-методична дейност и контрол“ и Росица Киселова – началник на отдел АПСФИО в РУО-Пловдив, Петранка Калоферова – областен председател на Синдиката на българските учители, и адвокат Янко Янков.

Едно от новите предизвикателства в образователната система – изкуствения интелект в образованието, бе презентирано иновативно и интерактивно от Пейо Старибратов.

Озден Мурадова – директор на ЦПЛР-ОДК Пловдив представи темата за осмисляне на свободното време чрез стимулиране и развитие на интересите и способностите на децата и учениците в извънучилищна среда.

Добри практики сподели Весела Бакиш – директор на Център за специална образователна подкрепа-Пловдив, която говори за подкрепата за личностно развитие и социално включване на ученици със СОП. Красимира Благоева – директор на ОУ “Васил Левски”, с. Караджово, представи предизвикателствата и успехите в обучението на ученици от етнически малцинства”.

“Проектно базирано обучение – вдъхновяваща стратегия за учене, която стимулира креативността и сътрудничеството и подготвя учениците за реалния живот“ бе темата на презентацията на Валентина Стоенчева – директор на СУ “Св. Патриарх Евтимий”.

Кристина Колешева-Йончева, директор на ДГ “Буратино”, представи опита и успехите на ръководеното от нея детско заведение по програма „Еразъм+“ и възможностите на еTwinning.

По темата за административен, педагогически и управленски капацитет в образователната мрежа чрез директори наставници говори Лазар Додев – държавен експерт от дирекция “Организация и контрол” в МОН. А за възможностите, които дава спартакиадата на директорите и заместник-директорите, разказа директорът на Спортно училище „Васил Левски“ Ружка Генова, член на Управителния съвет на общинската организация на съюза.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.