1050 лева средна годишна такса за обучение, 60 лева – за кандидатстване във вуз

0
934

Студентите от 26 защитени специалности и 7 приоритетни професионални направления в държавните висши училища ще бъдат освободени от такси за обучение

Правителството утвърди таксите, които ще заплащат студенти и докторанти в редовна и задочна форма на обучение в държавните висши училища и научните организации.

Средният размер на годишната такса за обучение на студенти ще бъде 1050 лева, а средният размер на таксата за кандидатстване – 60 лева. При 14 държавни висши училища няма промяна в размера на таксите за обучение за академичната 2025/2026 година. В 19 държавни висши училища тя се увеличава спрямо академичната 2024/2025 година.

Студентите от 26 защитени специалности и 7 приоритетни професионални направления в държавните висши училища ще бъдат освободени от такси за обучение.

Обвързване на част от приема в професионалните направления „Икономика“ и „Администрация и управление“ с изискването за положена матура по математика, както и на част от приеманите студенти в „Медицина“ с договори с работодател; освобождаване от такси за обучение в още специалности, сред които „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Взривна техника и технологии“; въвеждане на възможност за утвърждаване на по-голям брой студенти, които да се подготвят за бъдещи учители по математика, информатика, информационни технологии, физика, химия и природни науки. Това са част от промените в политиката за прием в държавните висши училища, за които съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев след заседание на Министерския съвет.

Те стават факт с промени в ПМС № 64 от 2016 г. за условията и реда за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на списък на приоритетните професионални направления и на списък на защитените специалности, които кабинетът прие.

Специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ от професионално направление „Здравни грижи“ се включват в списъка на защитените и обучението по тях ще бъде безплатно в държавните висши училища. „Надяваме се по-голяма част от кандидат-студентите да ги изберат“, посочи министърът.

С друга промяна 15% от приема в професионалните направления „Икономика“ и „Администрация и управление“ се обвързват с изискването за положена матура по математика. Резултатът от нея ще формира най-малко 60% от бала за съответната специалност.

„За догодина този процент ще бъде 50%. Даваме сигнал към бъдещите кандидат-студенти, ако догодина искат да кандидатстват в „Икономика“, да учат математика“, заяви Красимир Вълчев. И допълни, че МОН има намерение да приложи мярката и по отношение на приема в техническите висши училища за следващата година.

Министърът на образованието и науката ще може да предлага част от приеманите студенти за обучение по специалност от регулираните професии „Медицина“ да имат сключени договори с лечебни заведения. Те ще бъдат включвани в списък, предложен от министъра на здравеопазването.

Тази година само 15% от държавно финансирания прием ще бъде обвързан с договори. Намерението на МОН е този процент да се увеличава.

Прави се и диференциация в професионални направления, които към момента са стимулирани. Причината е, че в рамките на тях има специалности, които са по-търсени за разлика от други.

Вълчев даде за пример с професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“, в което се отделя приемът в специалност „Хидростроителство“. „Имаме много желаещи да следват архитектура, но много малко желаещи да следват хидроинженерство“, каза той. И допълни, че ще има и допълнителни стимули. Обсъжда се това да се случи и за транспортните инженери, за които също има голям недостиг.

Промените засягат и бъдещите педагози. Към момента обучението по всички специалности от професионалното направление „Педагогика на обучението по…“ е безплатно. „Оставяме безплатно обучението само за учители по математика, физика, химия, информационни технологии и по информатика, или комбинация от тях“, заяви образователният министър. За тях ще може да бъде утвърждаван и по-голям брой студенти.

По думите на Красимир Вълчев, в професионално направление „Педагогика“, по което се обучават учители за предучилищна педагогика и началните учители, недостигът е преодолян. „Затова за първа година сме предложили леко намаление на приема в това професионално направление“, посочи той.

Защитени стават и още няколко специалности, защото се предлагат в едно висше училище или имат малко студенти. Това означава, че те ще получават допълнително финансиране, коментира министърът. Това са специалност „Взривна техника и технологии“ в Минно-геоложкия университет, в която се обучават едва 7 студенти, както и няколко специалности от професионално направление „Хранителни технологии“ – „Технология и качество на храните“, „Технология и качество на парфюмерията, козметиката, растителните масла, шоколадовите и тютюневите изделия“, „Технология на зърнените, хлебните и сладкарските продукти“ и „Технология, контрол и качество на напитките“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.