Професионалните гимназии могат да кандидатстват за обновяване на сградите и общежитията по оперативна програма „Региони в растеж”
100 паралелки по дуалната система ще бъдат разкрити догодина. Министерството на образованието стартира проект за обучение чрез работа за ученици от професионалните гимназии, обяви зам.-министър Диян Стаматов по време на шестото издание на Форума за дуално обучение, организиран по проект ДОМИНО на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. По проекта на МОН училищата ще могат да кандидатстват за финансиране между 100 000 и 200 000 лева за адаптиране на учебните планове и програми. Той предвижда учениците да се обучават в реална работна среда по 2-3 дни седмично и да получават възнаграждение за труда си в размер на 90% от минималната работна заплата в страната.
Първата паралелка по дуалната система с редовен прием бе разкрита от тази учебна година в Професионалната гимназия по дървообработване в Пловдив.
Професионалното образование и дуалното обучение се превърнаха в приоритети на Министерството на образованието и науката и трябва да останат такива и при следващия кабинет, заяви Стаматов и припомни, че по настояване на министър Меглена Кунева е била възстановена дирекция „Професионално образование“ и са проведени поредица срещи с директори на гимназии и бизнеса. В Пловдив вече действа първият образователно-индустриален фонд, който ще насърчава и ще съдейства за успешните партньорства между училища и работодатели в региона.
Професионалните гимназии могат да кандидатстват и за обновяване на сградите и общежитията си по оперативна програма „Региони в растеж“. По-добрите условия и материална база са допълнителен стимул за учениците и могат да са решаващи при избора на училище.
Училищни директори коментират, че най-голямата трудност ще е убеждаването на родителите, за да бъдат привлечени повече деца към тези паралелки.