След общественото обсъждане добавят „Cis moll“ на Пенчо Славейков и  две глави от първа част на романа „Тютюн“

Що е комунизъм и репресивен апарат ще учат 10-класниците по история. Утвърдени са учебните програми за класа, в който приключва обучението по редица основни предмети в областта на природните  и обществените науки, на изкуствата,  технологиите и предприемачеството. В програмите е поставен акцент върху националната история, география и литература.

Учебната програма по история и цивилизации предлага цялостен курс по национална история – от древността до наши дни. В хода на общественото обсъждане бяха предложени и приети някои редакции. Отпаднали са отделни понятия, които се изучават по други предмети – неправителствени организации, мажоритарна и пропорционална избирателна система. В същото време са въведени нови  – базилика, ротонда, експроприация, приватизация, терор, атентат, безпартиен режим, комунизъм, репресивен апарат, глобализация, които подпомагат разбирането на процесите. Проследено е взаимодействието между различните цивилизации по нашите земи в отделните периоди от историята ни, засилен е патриотичният акцент и е отделено внимание на събития от най-новата ни история. В програмата намират място само факти, без да се допуска оценъчна интерпретация.

Повече от година и половина проектите на програми бяха във фокуса на общественото внимание. По време на обсъждането бяха проведени множество срещи и консултации с учители, с представители на висши училища и на БАН по предметите, към които има обществена чувствителност – български език и литература, история и цивилизации и философия.

Учебната програма по български език и литература в 10 клас допълва и разширява изученото в предходните класове. В компонента по български основен акцент са темите, насочени към познаването и прилагането на книжовните езикови норми, а по литература са заложени за изучаване творби само от български автори. Сред тях са Иван Вазов, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Гео Милев, Никола Вапцаров, Николай Хайтов и др. Включени са емблематични текстове от българската литература от периодите след Освобождението до Първата световна война, между двете световни войни и след Втората световна война. В резултат на общественото обсъждане е добавена творбата „Cis moll“ на Пенчо Славейков. Ще се изучават и две глави – 1 и 16, от първа част на романа „Тютюн“ от Димитър Димов. Програмата дава възможност на учителите, според интересите на учениците, да подбират и други тематично близки текстове.

Учебното съдържание по философия обхваща четири тематични области – Познание и реалност, Личност и общество, Критическо мислене и аргументация, Основни познавателни и функционални компетентности.

По география 10-класниците трябва да умеят да оценяват границите на България и да характеризират природните компоненти, природните области в страната и техните ресурси. От учениците ще се иска да знаят демографската ситуация в България по основни демографски показатели, типовете селища и да коментират държавното устройство и управление, да характеризират районите за планиране в България по алгоритъм.

Учебната програма по химия и опазване на околната среда включва изисквания за усвояване на основни знания за химичните процеси и класификацията им, общи свойства на разтворите, химични реакции, класификация на веществата и съвременни приложни аспекти на химията в областта на материалите.

Обучението по физика е насочено към областите „Електричество и магнетизъм“, „Трептения и вълни“, „Светлина“, „От атома до Космоса“ и „Наблюдение, експеримент и изследване“. Учебното съдържание е практически ориентирано, величините и закономерностите се изучават в тясна връзка с техните приложения в бита, съвременните комуникации и на различни индустриални и енергетични решения.