Експертите от МОН Милена Иванова и Радостина Николова представиха новостите в програмите по български език и история.

DSCF7879

„Надявам се да стигнем до национално отговорно споразумение с издателите за отпечатването поне на учебник по история за 5 клас и това да стане до 15 септември. До началото на новата учебна година има 7 месеца и половина. Ако не, другият вариант е „Записки по…”. Това каза зам.-министърът на образованието Диян Стаматов днес на общественото обсъждане на учебните програми по български език и история в Търговската гимназия.

„Няма да се отлага повече новият Закон за предучилищното и училищното образование. Достатъчно бяха 15 години, в които само се говореше за учебни програми. Убеден съм, че сте видели хубавите неща.Чуха се критичните бележки от много места, но на нас се пада основната цел и отговорност  да направим корекция преди утвърждаването на тези програми”, каза още Стаматов.

Обществените обсъждания ще продължат до 7 март ще бъдат обсъждани. Между 7 и 10 март ще се обобщят предложенията. Във времето от  13 до 15 март  те ще бъдат предложени за детайлно обсъждане, а на 15 март трябва да се одобрят от министъра на образованието.

Експертите от МОН Милена Иванова и Радостина Николова представиха новостите в програмите по български език и история.
Експертите от МОН Милена Иванова и Радостина Николова представиха новостите в програмите по български език и история.

Няма промяна по български език в прогимназиалния етап, обясни главен експерт Милена Иванова. Въвежда се задължително един час седмично за комуникативни умения, а в 11 и 12 клас те се увеличават на час и половина седмично.  Има малка промяна в първия и втория гимназиален етап, според която в 8 клас часовете са четири часа седмично, а в 12 клас – три.

„Проектите на прогимназиалния етап значително олекотяват учебното съдържание, а промените за двата гимназиални етапа го преструктурират. Според новия закон външно оценяване има в 7, 10 клас и зрелостен изпит в 12 клас. Затова трябва да има разграничаване и надграждане на външното оценяване в 4, 7 и 10 клас. Съвсем други трябва да са ни очакванията, ако ученикът е избрал българският като профилиращ предмет”, коментира Иванова.

На българската история в училище ще се отделят 56,28 % като обем по новата учебна програма, а за световната – над 43%. До сега децата учеха 47 % българска история, а останалото съдържание бе световна, коментира главен експерт Радостина Николова. Тя обясни, че самостоятелното изучаване на предмета “История и цивилизация” ще започва в 5 клас. История ще се учи три години в прогимназиален и още толкова – в първи гимназиален. Тези, които след 10 клас изберат историята като профилиращ предмет, ще имат възможност две години да надграждат знания, да формират и развиват умения и компетентности.

Учители по история от професионални гимназии недоволстваха, че при тях часовете намаляват, а освен това ще им се падне да разглеждат поне по 30 варианта на учебници. Министър Стаматов обясни, че повече часове ще има там, където предметът е профилиращ.

Учителите изразиха опасения, че предложенята им едва ли ще бъдат взети под внимание.