Нечуващата Йорданка Бъгова зададе вечния въпрос с езика на жестомимиката и танцува руско-цигански романс. Студенти от Аграрния университет сътвориха микс от южноафрикански танци
Крилата фраза от известния монолог на Датския принц прозвуча на 35 езика, включително на персийски, азербайджански, игбо и сесото, снощи в Малката базилика. 21 февруари е датата, на която се отбелязва Международният ден на майчиния език, обявен от Генералната конференция на ЮНЕСКО на 17 ноември 1999 г. От 2000 година насам той се отбелязва в различни части на света за насърчаване на многоезичието и културното многообразие.
По инициатива на Българско-турския литературен клуб в Пловдив се проведе многоезичен музикално-поетичен спектакъл, в който взеха участие представители на различните общности в града, ученици от ЕГ „Пловдив”, ЕГ „Иван Вазов”, ФЕГ и чуждестранни студенти от Аграрния и Медицинския университет, младежи от Пловдивския университет. Цитатът от една от най-популярните Шекспирови пиеси – „Хамлет“, не бе избран случайно. През 2019 година се навършват 455 години от рождението на гениалния английски поет и драматург, преведен на почти всички официални писмени езици.
“Да бъдеш или да не бъдеш – това е въпросът ” публиката чу най-напред в оригинал на английски, а след това на български и още 33 езика, сред които китайски, монголски, тамил, пенджаби, ксоса, непалски и креолски. Последно „вечният въпрос” бе зададен на жестомимичен език от нечуващата Йорданка Бъгова. Талантливото момиче учи в НХГ „Цанко Лавренов” и освен че рисува невероятно, може и да танцува. Въпреки че не чува музиката, Дани така емоционално представи руско-циганския романс, че публиката притихна преди да избухне в аплодисменти на финала. Тя е носител на титлата „Мис Тих свят” от конкурс за красота в Чехия. По време на цялото събитие имаше и превод на жестомимичен език.
Началото на празника дадоха музикантите и певците от ансамбъл „Тракийска младост” на СУ „Любен Каравелов”. Преди да захванат Синаговското хоро, те изпълниха емблематичното стихотворение на Иван Вазов „Българският език”.
По данни на статистиката в Европа има около 225 местни езика, което е приблизително 3% от всички езици в света. А те са повече от 6000. 2500 са застрашените от изчезване, като 33 са европейски.
Тъй като събитието бе подкрепено от Консулския клуб в Пловдив, членовете му се включиха с мисъл на популярна личност от държавата, която представляват. Почетният консул на Франция Теофана Брадинска бе избрала мисъл на френския писател Анри Мари Бейл, по-известен с псевдонима си Стендал. Цитатът бе от негово писмо до сестра му Полин: “Аз винаги съм доволен от шанса, който ни кара да обичаме да четем. Това е запас от винаги сигурно щастие, което никой не може да ни отнеме!” Съветите на персийския поет и суфистки мистик Мевляна припомни генералният консул на Република Турция под тепетата Хюсеин Ергани: „В състраданието и милосърдието бъди като слънце. В щедростта и помощта бъди като река. В прикриването на недостатъците на другите бъди като нощ. В смиреността и скромността бъди като земя. В яростта и раздразнителността бъди като мъртвец”. Мисъл на немския пътешественик и изследовател Александър фон Хумболт цитира почетният консул на Германия Марияна Чолакова. “Не казвай, че нямаш достатъчно време. Имаш точно същия брой часове в един ден, който е бил даден на Микеланджело, Пастьор, Майка Тереза, Леонардо да Винчи, Томас Джеферсън и Алберт Айнщайн”, каза пък на италиански почетният консул Джузепе де Франческо.
Формация „Зейбеклер” от Момчилград вдигна градуса на настроението автентичен турски фолклор. А очарователните таланти от Сдружение за култура и просвета „Ереван”, всички възпитаници на ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджян”, събраха аплодисменните с традиционен арменски танц.
Категорично екзотичния дух на събитието донесе изпълнението на тъмнокожите студенти от Аграрния университет, които завладяха сцената с микс от южноафрикански танци.
Верни на слогана на „Пловдив- Европейска столица на културата”, участниците сложиха точка на многоезичното пъстро събитие с песента „Заедно”. Талантливите певици от „Арт войс център” Андреана Бакалова и Радостина Гунгалова поканиха на сцената всички за изпълнението.
Събитието е част от Културния календар на Пловдив.