Учениците от ЧСУ „Дружба“ представиха 20 проекта, свързани с Целите за устойчиво развитие на ООН пред юриста и представител на Дружество за ООН в България Тодор Рогошев

Шахматна дъска и фигури от хартия, ретро телефонна кабина, еко град, ветрогенератори и изчезващия вид пернатонога кукумявка презентираха учениците от ЧСУ „Дружба“ в училищния кръг на състезанието firSTep. 20 проекта бяха разположени във фоайето на първия етаж на учебното заведение, а всеки от авторите разказа на английски език за своята идея, съобразена с Целите за устойчиво развитие на ООН, какъвто бе регламентът на надпреварата. Всеки от участниците бе избрал една от 17-те цели, представяйки визия и решение: изкореняване на бедността, край на глада, добро здраве, качествено образование, равенство между половете, чиста вода и санитарно-хигиенни условия, възобновяема енергия, сигурна работа и икономически растеж, иновации и инфраструктура, устойчиви градове и общности, намаляване на неравенствата, отговорно потребление, борба с климатичните промени, живот под водата, живот на земята, мир и справедливост, партньорства за целите.

Свои проекти представиха ученици от 3 до 12 клас. Сред атрактивните предложения бе иновативен подход в създаването на устойчиви технологии за производство на изолационни материали от биопродукти, соларна печка, направена с помощта на стара сателитна чиния. Как шумът влияе върху концентрацията на ученето и защо са важни дейностите за подкрепа на психичното здраве на младите хора разкриха още участниците в състезанието. Феновете на идеята за опазването на гората бяха посветили постерите си на пернатоногата кукумявка, която е застрашена от изчезване и е включена в Червената книга, както и на бореалната сова, която е рядък вид, има вежди, образувани от характерни издатини, и буйни пера.

Аплодисменти за оригиналните хрумвания и отлично изпълнение учениците получиха не само от учители и родители, но и от юриста и представител на Дружество за ООН в България Тодор Рогошев. Директорът д-р Илия Емилов ги поздрави за активното участие и прилагането на проектно-базиран подход.

Четиричленно жури определи проектите, които ще отидат на следващия етап от състезанието в Румъния, където ще бъдат презентирани пред международно жури на английски език.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.