ЧСУ „Дружба“ с 11 медала от международния конкурс firSTep

0
432

С 11 медала се завърна Частно средно училище „Дружба“ от Букурещ, където се проведе тържествената церемония по награждаване на най-добрите проекти от международния конкурс firSTep. В състезанието взеха участие ученици от България, Румъния, Нидерландия, Молдова, Украйна и Северна Македония.

От всички 22 проекта на ученици от ЧСУ „Дружба“, 11 се оказаха класирани за големия финал и бяха отличени с медали. Според регламента на състезанието идеите на проектите трябва да са съобразени с Целите за устойчиво развитие на ООН, представяйки визия и решение: изкореняване на бедността, край на глада, добро здраве, качествено образование, равенство между половете, чиста вода и санитарно-хигиенни условия, възобновяема енергия, сигурна работа и икономически растеж, иновации и инфраструктура, устойчиви градове и общности, намаляване на неравенствата, отговорно потребление, борба с климатичните промени, живот под водата, живот на земята, мир и справедливост, партньорства.

Златен медал завоюва проектът „Кошницата, която носим“ в категория „Разказвачи“ (9.–12. клас), създаден от Алейна-Мелис Ракаб, Сюмейра Алиева и Елеонор Ангелова под ръководството на Ясемин Йозер.

Със сребърен медал бе отличен проектът „TerraCool“ в категория „Творчески инженери“ (9.–12. клас), разработен от Роберт Минков и Юсуф Тасимов с ръководител Стоянка Костадинова.

С бронзови медали бяха наградени още девет проекта на пловдивски ученици в категориите „Творчески инженери“, „Глобални граждани“ и „Разказвачи“, посветени на значими обществени и екологични теми и свързани с Целите за устойчиво развитие на ООН.

Отличените ученици излязоха на сцената и развяха българското знаме пред участниците и гостите на международния форум. Те бяха подкрепени от директора на училището д-р Илия Емилов и заместник-директора Ахмед Халилов, както и от родители, присъствали на церемонията.

Директорът на ЧСУ „Дружба“ получи покана от организаторите не само да открие официалната церемония GALA firSTep 2026 с приветствие, но и да връчи медалите на участниците от третата възрастова група, както и на всички отличени ученици от България.

Специално отличие бе връчено и на координатора на програмата firSTep в ЧСУ „Дружба“ – Надежда Михайлова, за вдъхновяващата й работа с учениците, постигнали впечатляващи резултати.

 

 

 

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.