Международното изследване TIMSS е проведено в 59 държави. У нас обхваща 4103 ученици от 153 училища
Българските четвъртокласници са на 14-о място от 59 държави по математика и природни науки. По математика средният им резултат е 530 точки при средно за останалите държави 503. По природни науки средно нашите ученици са изкарали също 530 точки, а връстниците им по света – средно 496. Това показват резултатите на четвъртокласниците според международното изследване TIMSS 2023.
Най-добри са резултатите на учениците от Сингапур – 615 точки по математика и 607 по природни науки. На дъното е Южна Африка с 308 точки по природни науки и 362 по математика. България е над средното ниво и по двата предмета, заедно с държави като Финландия, Швеция, Чехия, като по математика дори изпреварваме с 1 точка финландските ученици.
Проучването е с фокус математика и природни науки и е проведено в 59 държави. То се прави на всеки 4 години от 1995 г. насам, а през 2023 г. България участва за трети пореден път. Изследването в нашата страна обхваща 4103 ученици от 153 училища в страната, както и техните 232 учители и родителите на 4073 от тях.
Към него са разработени и въпросници за ученици, учители и родители, чиято цел е да разберат контекста, в който децата развиват способностите си по математика и по природни науки – семеен, социален, училищен и този в класната стая.
Учениците са работили с 8 тестови книжки, всяка съдържаща две части със задачи по математика и природни науки. Общият брой задачи е 107 по математика и 97 по природни науки. Проучването подчертава, че постиженията на учениците зависят от няколко основни фактора. Сред тях са: семейната среда и възможностите за образование в семейството, училищната готовност преди първи клас, училищният климат и учебната среда, увереността на учениците във възможностите им по математика и природни науки. Най-силно влияние оказва семейната среда и образователните възможности, които тя предоставя.
Последното издание на TIMSS от 2019 г. показа, че постиженията на българските 4-класници остават над средното ниво от 500 точки. По математика те постигнаха 515 точки, което бе спад с 9 точки в сравнение с 2015 г., а по природни науки – 521 точки, или 15 т. по-малко. 13% от тях нямаха минималните знания и умения, които да покрият образователните стандарти по природни науки, а 10% – по математика. Тези проценти се увеличават спрямо 2015 г. , което показа разтваряне на ножицата между силните и слабите ученици.
За изследването
TIMSS използва международни сравнителни равнища, като разделя способностите на учениците спрямо четири точки от скалата на постиженията им, наречени международни сравнителни равнища на способностите: напреднало (625 точки); високо (550 точки); средно (475 точки); ниско (400 точки). Напредналото равнище включва компетентности, които не са обхванати или са слабо обхванати от учебното съдържание до и за съответния клас и се очаква само малка част от учениците да го достигнат. Високото равнище (550 точки) е това, което повечето ученици би трябвало да са достигнали, а ниското (400 точки) е това, което всички ученици би трябвало да са преминали.
Според данните през 2023 г. почти половината от българските четвъртокласници достигат високото равнище на способностите по математика (45%) и по природни науки (48%), а 14% и 17% имат способности над напредналото равнище съответно по математика и по природни науки.
Според изследването образователните възможности в семейството са факторът, който има най-голям ефект върху резултатите на българските четвъртокласници. Разликата в постиженията на българските ученици, които имат много образователни възможности в семейството (34% от учениците) и тези, които имат малко образователни възможности в семейството (27% от учениците), е 147 точки по природни науки и 122 точки по математика.
Компонентите, които изграждат скалата на образователните възможности в семейството, са броят на книгите и детските книги у дома, образованието и професионалната заетост на родителите. От изследването става ясно, че семействата на учениците, които имат по-добри постижения, имат повече от 25 книги у дома, поне 25 детски книжки и поне един от родителите има висше образование