Стандартът за издръжка на ученик в профилите с разширено изучаване на изкуства да се увеличи с 300 лева, а училищата да се водят специализирани, поискаха на кръгла маса в Пловдив директори на СОУ-та от страната
За дуално обучение по изкуства настояват от сдруженията на общообразователните училища с профили “музика” и “хореография”
Хореографията да се запази като профил, а не става обикновен учебен предмет, както е заложено в новия закон за предучилищното и училищното образование, стандартът за издръжка на ученик в профилите с раширено изучаване на изкуства да се увеличи с 300 лева, а училищата, които предлагат такова обучение, да се водят „специализирани“.
Това са трите решения, около които се обединиха членовете на Сдружението на общообразователните училищата с профил музика и Асоциацията на училищата с профил “хореография” в страната. Те ще бъдат внесени в МОН и НС. Директорите на СОУ-та се събраха на национална кръгла маса в Пловдив, за да дебатират на мястото на изкуствата в новия закон и проблемите около финансирането на индивидуалното обучение.
“Липсва финансиране за разширеното изучаване на музика, изобразително изкуство и хореография. По новия закон до 10 клас не се предвижда допълнително финансиране. Сега парите, които получаваме, са двойно повече от тези в обикновените училища и успяваме да се справим. На база “профил” се опитваме да компенсираме и да финансираме индивидуалното обучение. Имаме подкрепа на синдикатите стандартът за нас да бъде увеличен поне с 300 лева” обобщава Величка Николова – директор на 144 СОУ „Народни будители“ и председател на асоциацията на хореографите. Асоциацията предложи и няколко варианта на училищни учебни планове.
Директорите се договориха за партньорство с вузовете по изкуства и професионалните ансамбли за подкрепа при изготвянето на учебните програми, както и за предимство на възпитаниците от профилираните паралелки на приемни изпити във висшите училища.
“Поканихме и председателя на Сдружението на хореографите в България Христо Димитров, за да може за нашите деца да намират реализация в професионалните ансамбли и това да ги мотивира да кандидатстват при нас. Средното, висшето образование и бизнекът трябва да си подадем ръка”, добави Николова.
Според нея дуалното обучение може да се реализира не само в професионалните гимназии, но и в профилираните паралелки по изкуства, за да може децата, докато учат, да работят.