Детска вокална група "Лолипоп" към СОУ "Св.Св. Кирил и Методий" даде начало на кръглата маса.

Стандартът за издръжка на ученик в профилите с разширено изучаване на изкуства да се увеличи с 300 лева, а училищата да се водят специализирани, поискаха на кръгла маса в Пловдив директори на СОУ-та от страната

За дуално обучение по изкуства настояват от сдруженията на общообразователните училища с профили “музика” и “хореография”

Детска вокална група "Лолипоп" към СОУ "Св.Св. Кирил и Методий" даде начало на кръглата маса.
Детска вокална група “Лолипоп” към СОУ “Св.Св. Кирил и Методий” даде начало на кръглата маса.

Хореографията да се запази като профил, а не става обикновен учебен предмет, както е заложено в новия закон за предучилищното и училищното образование, стандартът за издръжка на ученик в профилите с раширено изучаване на изкуства да се увеличи с 300 лева, а училищата, които предлагат такова обучение, да се водят „специализирани“.

Това са трите решения, около които се обединиха членовете на Сдружението на общообразователните училищата с профил музика и Асоциацията на училищата с профил “хореография” в страната. Те ще бъдат внесени в МОН и НС. Директорите на СОУ-та се събраха на национална кръгла маса в Пловдив, за да дебатират на мястото на изкуствата в новия закон и проблемите около финансирането на индивидуалното обучение.

“Липсва финансиране за разширеното изучаване на музика, изобразително изкуство и хореография. По новия закон до 10 клас не се предвижда допълнително финансиране. Сега парите, които получаваме, са двойно повече от тези в обикновените училища и успяваме да се справим. На база “профил” се опитваме да компенсираме и да финансираме индивидуалното обучение. Имаме подкрепа на синдикатите стандартът за нас да бъде увеличен поне с 300 лева” обобщава Величка Николова – директор на 144 СОУ „Народни будители“ и председател на асоциацията на хореографите. Асоциацията предложи и няколко варианта на училищни учебни планове.

Ансамбъл "Тракийска младост" на СОУ "Любен Каравелов" също показа ниво.
Ансамбъл “Тракийска младост” на СОУ “Любен Каравелов” също показа ниво.

Директорите се договориха  за партньорство с вузовете по изкуства и професионалните ансамбли за подкрепа при изготвянето на учебните програми, както и за предимство на възпитаниците от профилираните паралелки на приемни изпити във висшите училища.

“Поканихме и председателя на Сдружението на хореографите в България Христо Димитров, за да може за нашите деца да намират реализация в професионалните ансамбли и това да ги мотивира да кандидатстват при нас. Средното, висшето образование и бизнекът трябва да си подадем ръка”, добави Николова.

Според нея дуалното обучение може да се реализира не само в професионалните гимназии, но и в профилираните паралелки по изкуства, за да може децата, докато учат, да работят.