Отец Теодосий чете молитва за успех на седмокласници в храм „Св. Харалампий”. 5582 ученици от областта се явяват утре на национално външно оценяване по български

Ученически химикалки поставиха до иконите на Богородица и Младенеца в храм „Св. Харалампий” днес седмокласници, на които утре предстои сериозно изпитание – национално външно оценяване по български език. В сряда пък кандидат-гимназистите ще трябва да покажат знания по математика.

Децата запалиха свещ и оставиха пишещи черно химикалки в църквата, за да се осветят. “Св. Харалампий” е един от най-ранните куполни храмове в Пловдив, който е изцяло обновен през 1874 г. той е изця­ло обновен.  Църквата е историческа светиня, свърза­на с последната фаза от бор­бата за самостоятелна бъл­гарска църква.

За да успокои напрежението и да им вдъхне вяра, отец Теодосий прочете молитва за успех преди изпит. „Вдъхнови ме и ми помогни да бъда съсредоточен. Нека бъда оценен според знанията и способностите си. Отправям тази молитва към теб. И вярвам, че този ден ще ме дариш с успеха”, изразиха надежда децата, изричайки молитвените слова.

Свещеникът ги насърчи да вярват в себе си, за да бъде и Бог с тях. Молитвата съвпадна с Петдесетница – рождения ден на Христовата църква, който е един от най-големите православни празници, в което родителите на децата съзряха добър знак.

От години това е храмът, в който традиционно се отслужват молитви за успех на изпити на седмокласници и зрелостници. Отец Теодосий заръча на децата да не забравят да дойдат и за благодарствена молитва, след като се справят отлично с тестовете и ги приемат в желаните от тях училища.

5582 ученици от областта се явяват утре на национално външно оценяване. Изпитният вариант ще бъде изтеглен в 7 часа в МОН. Седмокласниците трябва да заемат местата си най-късно до 8,45 ч., като следва да носят документ за самоличност – лична ученическа карта или бележник и задължително служебната бележка с входящия номер.

Тъй като тази година за първи път писмените работи ще бъдат оценявани електронно, то те трябва да пишат с черна химикалка.

Друга от промените е, че в дъното на първия лист от изпитния комплект вече се намира т.нар. идентификационна бланка, на която ученикът трябва да напише трите си имена и ЕГН-то, след което да се подпише. Важно изискване е името да е написано с печатни букви и максимално четливо. След попълването на бланката, тя се подписва и от квестор, откъсва се по фабрично направения контур и се запечатва в най-малкия бял плик, който учениците са получили. Това ще става в края на изпита.

Заради сканирането на изпитните работи има още едно изискване – да не се излиза от редовете нито вляво, нито вдясно.

Изпитните книжа имат баркод. Той обаче няма отношение към работата на учениците и цели само защитита, за да няма никакво съмнения в резултатите. Върху тестовете може да се пише, но важат единствено отговорите, посочени в изпитната бланка.