Масово се включиха в безплатните езикови семинари на ПУ, за да се подготвят за матурата
Натрупали са пропуски, защото български се учи за последно в 8 клас, коментират лекторите
Фразеологизмите, пунктуацията и писането на резюме се оказват препъникамък за зрелостниците. Това е констатацията от образователните семинари по български език, които организира безплатно за 12-класниците филологическият факултет на Пловдивския университет. Въпреки утежнената обстановка в резултат на обилния сняг, мераклиите да изчистят пропуските си от Смолянско заеха места на студентската скамейка, редом до пловдивските си връстници.
„Основни проблеми са свързани с пунктуационната и граматичните норми, но е нормално да имат нужда от опресняване на правилата и освежаване на паметта, защото български език се учи последно в 8 клас”, коментира зам.-деканът на факултета доц. Красимира Чакърова. Учениците настояваха пред лекторите да им обобщят принципните различия между предходния и новия правописен речник и да им систематизират промените. В обучителната програма са заложени също лексикалните норми в съвременния език – употреба на думите, многозначност, системни отношения в лексиката, което изключително затруднявало кандидат-студентите.
„Основната идея е да им помогнем да се справят по-добре с матурата, защото имат нужда. Задават много въпроси, за да изяснят основни понятия. Освен фразеологизмите, трудно се справят с резюмето. В различните училища и справочници са посочени различни изисквания и се колебаят кое е вярно. Резюмето всъщност е сбит преразказ на текста – кратко предаване на съдържанието”, сподели лекторът на днешния семинар гл.ас. Теофана Гайдарова.
В кой ред фразеологичните словосъчетания са синоними, в кой ред отношението между двойката думи е различно от отношението в другите двойки, в кое изречение не е допусната лексикална грешка, кой от изразите не е синоним на израза „когато дойде Куковден” бяха част от упражненията върху лексикалните норми, по които работиха участниците в семинара.
Повечето споделиха, че се готвят сами и не ходят на уроци, а разчитат на уроците в училище и семинари като този.
Факултетът провежда семинарите за втора поредна година. Те са разделени в два модула – езиков и литературен, като повечето ученици се записвали и на четирите занимания. Участниците в миналогодишните се справили отлично на матурата, което мотивирало факултета да повтори същата програма и тази година.
Важното е чалгата и телефоните да са им ясни, другото ще си дойде от само себе си .. .ХАхахаа
Аз ходя на тези семинари… Искам да ти кажа, че там не е за нехранимайковци, а за хора, които наистина са осъзнали сложността на матурата. Не говоря за оценка от порядъка на 3.00, а за оценки над 5.50. Лекторите са наистина много добри – хора, които си разбират от работата. Ако ме интересуваха само телефоните, нямаше да ставам в 7 часа, за да дойда до града и да прекарам цял ден в слушане на лекции.
Коментарите са затворени.