Зрелостници от СУ „Черноризец Храбър“ и СУ „Св. Паисий Хилендарски“ дебатираха по теми, свързани с правилното паркиране, фалшивите сертификати за ваксинация, поставянето на предпазен колан и корупцията

 

Елена и съучениците ѝ разбират, че в близкия парк ще се строи нов търговски център, въпреки че градежът е незаконен. Властите пренебрегват подписката срещу проекта и не отговарят на исканията на гражданите. Възмутени от бездействието, 12-класничката и група местни жители блокират входа на строителната площадка в знак на протест. Полицията се намесва и им дава последен шанс да се разотидат, преди да бъдат арестувани.

Оправдано ли е гражданско неподчинение, какви са рисковете за Елена и съмишлениците й и дали си е струвал протестът, ако не доведе до промяна. Съвпадат ли законът и моралът – отговори по казуса търсиха зрелостници от СУ „Черноризец Храбър“ и СУ „Св. Паисий Хилендарски“ на съвместен онлайн урок, проведен в платформата Google Meet.

„Поведение и личностно развитие“ бе темата на занятието, разгледана в контекста на реални житейски казуси, които учениците анализираха и обсъждаха в екипи. Работата премина под формата на структурирано упражнение, в което всеки екип получи различен казус с морална дилема, свързана с правилно паркиране, корупция в университета, поставяне на предпазен колан, фалшив сигнал за ваксинация. Младите философи трябваше не само да откроят етичните проблеми, но и да защитят аргументирано своите решения пред останалите групи. В хода на дебатите те демонстрираха завидна способност за абстрактно мислене, емпатия и логическа аргументация.

„Целта на инициативата бе да се съчетаят знанията за етичните принципи с развитието на уменията за критично мислене, социална чувствителност и вземане на осъзнати решения. Учениците се учат да мислят заедно, да слушат различни гледни точки и да формулират позиция, която има стойност – не само в рамките на класната стая, но и в живота“, обясниха преподавателите Красимира Йовчева и Венета Карадимова, които ръководеха съвместния урок. Той бе наблюдаван от експерта по обществени науки от РУО Антоанета Кръстанова и от учители от други училища.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.