„Вярвам, че на събитие като това немалко ученици ще вземат решение за бъдещето си, а пловдивските изследователи ще станат още по-разпознаваеми“, казва организаторът на събитието Любов Костова от Фондация „Красива наука“

Повече от 1200 ученици ще се включат в събитията и работилниците от училищната програма на Пловдивския фестивал на науката, който бе открит днес в сградата на Центъра по растителна и системна биология и биотехнология. Той се организира от Фондация „Красива наука“ в партньорство на МОН и Община Пловдив и с участието на академични, изследователски, образователни, международни и медийни партньори, сред които и “Уча в Пловдив”.

„Щастлива съм, че не идват само за една прожекция или уъркшоп. Интересът към нестандартната форма на представяне на теми от учебния материал води тук деца и учители. Ефектите, които постигаме, са няколко: повишаване на интереса в класната стая, лична среща с доказани учени, които след това могат да канят и в училище, по-голяма разпознаваемост на пловдивските изследователи. Вярвам, че ще има деца, които ще бъдат дотолкова пленени от това, което видят, и ще вземат решение за бъдещето си“, казва Любов Костова от фондацията организатор.

Сред първите посетители, присъстващи и на откриването, бяха третокласници от НУ „Христо Ботев“ и от ОУ „Васил Петлешков“. Началото на тяхното научно пътешествие започна с работилницата „Малинка и боровинка – от епруветката в твоята градинка“, по време на която се запознаха с пътя на растенията. А научнопопулярният филм за дъждовната гора им разкри тайните на тропическите видове.

Момчетата окупираха местата на работилницата „Minecraft: Машина на времето“, където учиха как се програмира и през таблет даваха задания на роботите.

Докато гледала научното шоу „Ракети“ третокласничката Ани решила, че ще става космонавт, защото би искала да бъде част от екип, който ще разгадава тайните на Вселената. А Йоана вижда себе си един ден като ветеринар. Макар че има куче само на село при баба си, тъй като родителите й все още не изпълнявали желанието й да има домашен любимец.

Програмата включва повече от 100 индивидуални събития за различни възрасти и типове публика – деца, ученици с учители, семейна публика и дори стриктно 18+.

С помощта на полираща машина, водни разтвори на различни киселини и металографски микроскоп, посетителите на щанда на пловдивския филиал  на Техническия университет наблюдаваха как се извършват изследвания и микроскопски анализи на материали, използвани в машиностроенето. Ас. Стела Стойкова, преподавател в катедра „Системи за управление“, разказа какво се крие зад понятието „изкуствен интелект” и запознае публиката с историята на възникването му – от теста на Тюринг до най-новите GPT модели и приложения, базирани на AI.

Препарирани домашна кукумявка и мисисипски алигатор, бивни на мамут, обувки от кожа на нилски крокодил, както и голям горски скорпион привличаха учениците на изложбата на Регионален исторически музей – Русе. Момичетата ахнаха пред палтото от кожа на бенгалска котка.

Тъй като на 1 декември светът чества Международния ден на Антарктика, фестивалът поглежда към най-отдалечената лабораторна база на България на Ледения континент, където работят и пловдивски учени, през няколко различни гледни точки. В училищната програма е включено представяне на професиите, които могат да отведат младите хора до Антарктида („Кой работи на Антарктида“). През всички дни на фестивала публиката в Зала Космос с А1 и Лаборатория с Аурубис ще бъдат подканени да влизат в залата с различни звуци, записани от музикантката и музикален редактор в БНР Марина Великова по време на престоя й на българската антарктическа база и научноизследователски кораб; а в самия ден проф. Христо Пимпирев и Иглика Трифонова ще представят за първи път в Пловдив своята най-нова книга „Антарктическият стопаджия“, която ще може да се купи на български или английски с автограф.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.