ЕГ „Иван Вазов” бе домакин на уъркшоп за създаване на учебно съдържание, организиран от независимата общност от учители GEG-Plovdiv

Учители по биология, физика и химия обменяха опит за работа в облака на уършоп, чийто домакин бе ЕГ „Иван Вазов”. Организатор на инициативата бе GEG-Plovdiv – първата официално призната от Google независима общност от учители за взаимопомощ, технологична и методическа подкрепа в България. Групата е създадена от учители за учители, като членството в нея е безплатно и доброволно. Членовете заедно търсят нови начини за организиране на учебния процес чрез технологиите и са готови да споделят своя опит и да взаимодействат с колеги, за да отговорят на нуждите на съвременните ученици. Към началото на настоящата учебна година GEG-Plovdiv има 150 члена.

Уъркшопът бе в рамките на ежемесечните методически срещи и събития за учители и директори. Над 30 преподаватели по биология, химия и физика обмениха опит в създаването на учебно съдържание по предметите с помощта на инструментите на безплатната платформа на Google за образованието G suite. Учителите от езиковата гимназия – Надежда Цанкова (биология), Дафинка Русинова (физика) и Велислава Гоцова (химия) представиха своите приключения в облака по съответните предмети. Към тях се присъедини и Калина Ангелова от ОУ “Яне Сандански”.

„Споделеният опит очевидно се оказа вдъхновяващ, защото участниците в уъркшопа успяха за изключително кратко време, работейки в групи, да създадат учебно съдържание по предметни области, което представя теоретичен материал, пренаписан от самите ученици посредством техни дейности, развиващи умения, невъзможни за традиционната класна стая”, коментира Елена Вързилова –  преподавател по български език и литература и Google сертифициран обучител.

Тенденцията е до 2020 години 100% от пловдивските училища да са в облака. Броят на активните потребителски профили в облака в момента надвишава 13 000 – над 30% от всички учители и ученици в общината. Всички 52 общински детски градини използват G suite, вместо електронни пощи в публични домейни за официалната си комуникация.

Към 2019 година над 100 милиона души по света използват G suite за образованието. Според данни на Google платформата е водеща в САЩ, Швеция, Финландия, Норвегия, Холандия, Белгия, Австралия.

Зам.-кметът по образование Стефан Стоянов също присъства на уъркшопа.