Разработките във виртуалната класна стая на литератора от Строителния Радка Атанасова й донесоха голямата награда от национален конкурс

Fotor1106170155

Учители и ученици стават анимирани герои във видеофилм на онлайн урок по български език. Преподавателят поставя задачата по темата на урока „Как да общуваме пълноценно на родния си език” и говори с класа в онлайн среда. Това се случва във виртуалния свят на Second  Life, а нестандартната идея е на преподавателя по български и литература в Професионалната гимназия по строителство и архитектура Радка Атанасова. Експериментите й с информационните и комуникационни технологии в часовете и онлайн разработки й донесоха голямата награда от ХІ национален конкурс за образователно-програмни продукти. Пловдивският литератор бе отличен в категории „Методика“ и „Софтуерен продукт“. Тя получи грамота и юбилейно издание на Рибния буквар в конкурса,  организиран Департамента за усъвършенстване на учители към Софийския университет.

„Това не е е еднократна изява, а системна работа в часовете ми.Целта на анимираните версии е ученикът да учи, докато се забавлява. Разбира се, всичко е под контрола на възрастния”, обясни за „Уча в Пловдив” Радка Атанасова.

User comments
Радка Атанасова с пореден сертификат от Асоциацията на учителите по български език.

Като дългогодишен и опитен преподавател по предмета, тя съчетава традиционни и интерактивни методи и стратегии. Компютърната дидактическа игра „Кой иска да стане отличник?“ е изработена с инструментариума Activinspire – софтуерен продукт за интерактивна бяла дъска. В рамките на един учебен час учениците, разделени на пет отбора, се състезават помежду си, проверявайки своите езикови компетентности в 5 категории – правопис, граматика, лексикология, пунктуация и стилистика.

Темата за женските образи в изучаваните в 8 клас произведения е представена чрез видеофилм във виртуалната класна стая. Това се случва в електронната платформа за онлайн обучение IPORTAL. В него се посочват различните превъплъщения на жената – любима, съпруга, майка, след което кратък клип припомня елегията на Дебелянов – „Скрити вопли”. Следва задача, в която учениците трябва да отговарят на въпроси по темата и да попълнят пропуснатите имена в посочен текст, кликвайки върху него.

Миналата година в категорията за методическа целесъобразност при използване на ИКТ наградата отново дойде в Пловдив. Тя бе присъдена на преподавателя по история от Професионалната гимназия по електротехника Стоянка Костова.

 

1 КОМЕНТАР

  1. Радка Атанасова е долен плагиат! Заслугите за наградата не са нейни!

Коментарите са затворени.