Отворената класна стая, групираните за екипна работа чинове, разноцветните кътове за четене и отдих в коридорите, фотосите с природните чудеса на България впечатлиха учители и ученици от Бургас и село Чавдар, които гостуваха в ОУ „Райна Княгиня”. Пловдивското иновативно училище посрещна ОУ „Елин Пелин” от морския град и ОУ „Св.св.Кирил и Методий” от образцовото село, наречено перлата на Средногорието. Обменът се състоя в рамките на националната програма „Иновации в действие”, която има за цел чрез партньорство между различни училища да подкрепи разработването, трансфера и въвеждането на добри практики,  изпълнението на съвместни инициативи, насърчаващи сътрудничеството сред равнопоставени партньори.

Гостите бяха изненадани от различната организация на учебната среда и богатата материално-техническата база на пловдивското училище. Те  разгледаха кабинетите по различните предмети, местата с множеството изработени проекти от ученици, библиотечно-информационния център, стаята за родители.

Екипите от Бургас и Чавдар влязоха в часове по математика, български език и литература, английски език и околен свят на II  и III  клас. Ученици и учители демонстрираха иновативни техники – групова работа, работа в екип, формиращо оценяване. Без ни най-малко да се смущават от външното присъствие, децата показаха умения за справяне с разнообразни задачи, критично мислене, презентиране, точно време при изпълнение на задачите и самооценка. В часа по литература – различни техники на четене и висока четивна грамотност.

„Като иновативно училище се стремим да създадем среда, която да развива емоционалната интелигентност, да стимулира позитивното общуване и комуникативни умения. Децата трябва да са спокойни и да показват най-доброто от себе си. За да развиваме качествено образование, трябва да им създадем условия. Електронните ресурси са първият компонент, вторият е организацията на средата и, не на последно място – иновативните методи на работа”, обясни на колегите си директорът на ОУ „Райна Княгиня” Мария Гайдарова. Тя е категорична, че програмата за обмен на иновации е изключително полезна, защото споделените практики осигуряват възможност за подобряване качеството на образованието и повишаване постиженията на всички ученици.

Освен с учителите и учениците, гостите имаха възможност да чуят и гласа на родителите. За целта бе организирана среща в информационния център на училището, в който те споделиха своите положителни впечатления от промяната в средата на обучението и как иновациите дават нови възможности за децата.

ОУ „Райна Княгиня“ върна визитата на бургаското ОУ „Елин Пелин“. Пловдивският екип посети часове по математика и български език на ученици от V и VI клас. Учителите се запознаха с организацията на учебния процес по проект „Активно учене – 3V“.