В презентацията се включи и преподавателят по биология и химия от ОУ „Петър Бонев“ Амелия Кехайова, която е била на обучение в най-голямата лаборатория по физика на елементарните частици
Как ядрените изследвания в най-голямата лаборатория по физика на елементарните частици в света помагат да разгадаване тайните на Вселената представи пред ученици от Перущица гл. ас. д-р Мариана Шопова от Физико-технологичния факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Тя гостува на ОУ „Петър Бонев“, за да разкаже за експериментите в ЦЕРН, за термоядрения синтез.
Децата бяха любопитни да научат, че в Европейската организация за ядрени изследвания край Женева работят постоянно около 2500 учени, 800 физици и инженери, а основната задача е да се осигурява поддръжката на няколко ускорителя и друга апаратура, необходими за изследвания на физиката на елементарните частици. Учениците задаваха въпроси, свързани с гравитацията и магнитното поле.
Гл.ас. Шопова им пожела един ден да се опитат да дават отговори на днешните въпроси, но вече като учени.
„Една от загадките, по които работят учените, е от какъв материал е направена тъмната материя – тази, която хората не могат да отчетат, защото не излъчва и не поглъща светлина. В нашата Галактика тя е десет пъти повече от познатата материя. А щом не е направена от познати елементи, специалистите в Женева се опитват да открият от какво е направена“, каза гл.ас. Шопова и добави, че само 4% от Вселената е изучена.
След презентацията пред учениците тя се срещна и с педагогическия екип. В дискусията се включи и преподавателят по биология и химия Амелия Кехайова, която е преминала обучение в ЦЕРН по Национална програма „Квалификация на педагогическите специалисти“.
„Имах невероятната възможност да се запозная с постиженията на ядрената физика през последните години. Пробив в науката е пускането в експлоатация на Големия адронен колайдер и откриването на Х-бозона, тетракварки и пентакварки. Аз и колегите ми участвахме в лекции, работилници, демонстрации, благодарение на които се докоснахме до най-новите технологии и достижения в световния научен център“, сподели Кехайова.
От началото на програмата през 2008 г. обучение в ЦЕРН са преминали 800 български учители.