Преподавателят по английски език от СУ „Никола Вапцаров“ Тодорка Кирова-Динкова спечели награда за внедряване на иновативни подходи и вдъхновяващи учебни материали на националното учителско състезание “Изкуственият интелект в учебния процес”
За да предизвика интереса на учениците за работа с текст в часа по английски, преподавателят от СУ „Никола Вапцаров“ Тодорка Кирова-Динкова използва познати български пословици и поговорки, на които те да намерят английския еквивалент. След като им дава време да се подготвят вкъщи, в клас тя ги разделя на групи и поставя следната задача: използвайки една и съща поговорка на английски и чрез Chat GPT да създадат различен по вид текст – реалистичен, фантастичен, хумористичен или драматичен.
„Получиха се интересни истории, в които поговорката “ It is never too late to learn“ изразяваше основната мисъл. Тъй като темата беше свързана с ученето през целия живот зададохме думата „learning“ за създаване на куиз в Chat GPT. Темата на куиза избрахме да бъде “Bulgarian history“. След като беше създадена играта (5 въпроса с 4 варианта на отговор), учениците четоха на глас въпроса и колективно се опитваха да намерят верния отговор. Така, използвайки знанията от часовете по история, те развиваха своите езикови умения. Обърнахме им внимание, че информацията, която получаваме, използвайки AI, винаги трябва да се проверява и че естественият интелект винаги е и ще бъде пред изкуствения. Ако човек не притежава необходимия естествен интелект, изкуственият няма да му помогне“, пояснява Кирова, която е и зам.-директор по учебна дейност в училището.
Преди броени дни тя спечели награда за внедряване на иновативни подходи и вдъхновяващи учебни материали в прогимназиален етап на националното учителско състезание “Изкуственият интелект в учебния процес”. Условието за участие бе разработка на урок на тема „Изкуственият интелект в учебния процес“. Пловдивският преподавател се представя с разработен и проведен урок с ученици от 7 клас в часовете за преговор, когато се обобщава и систематизира наученото през годината.
Кирова е на мнение, че използването на AI в часовете трябва да провокира ученика да намери правилния начин за бързо, вярно и точно изпълнение на поставените задачи. Изборът на необходимата информация развива неговото мислене и компетентности по съответния учебен предмет.