Гимназисти от СУ „Пейо Яворов“ взеха участие в мобилност по европейския проект „Истинският Мао – формиране на социални умения за идентифициране, избягване и реагиране при наличието на медийна манипулация“
Ученици от три държави излязоха с общо послание „Не на омразата“ чрез езика на изкуството. Младежи от България, Румъния и Унгария работиха заедно по темата, но всеки от тях представи и своя индивидуален прочит на темата. Участниците сътвориха три пера, които впоследствие се превърнаха в крила на птица – символ на свободата, мечтите и устрема. А накрая създадоха и свой поздрав, отхвърляйки езика на омразата и нетолерантността към другите.
Българските участници в международния проект „Истинският Мао – формиране на социални умения за идентифициране, избягване и реагиране при наличието на медийна манипулация са от пловдивското СУ „Пейо Яворов“, който се реализира по програма „Еразъм+“. За участие във финалната работна среща в Унгария заминаха преподавателите д-р Танчо Агушев и Петя Драгоева, деветокласниците Златина Димитрова, Яница Мирчева, Илия Керечиев, Теодора Гиргинова и Ангел Стефанов; Дара Пешева, Владимир Димов, Емилия Есева и Анелия Кирова от 10 клас и Стилиан Илиев от 11 б клас. Те бяха подготвили свои постери и плакати под мотото „Без омраза“, които представиха пред връстници от Унгария и Румъния и на популярни туристически места в Будапеща. След представяне на проектите младите хора заедно изрисуваха оградата на училището домакин, превръщайки я в арт инсталация, носеща посланията им по актуалната тема.
Участниците в мобилността посетиха местното радио, където се запознаха с технологията и програмната схема на работа и дискутираха с журналисти и директора на медията темата за фалшивите новини и тяхното влияние в обществото и младите хора.
„В рамките на последната мобилност обобщихме резултатите от тригодишните дейности, проведохме допълнителни сесии за по-нататъшни стъпки за устойчивост на проекта и създаване на работна група за бъдещо сътрудничество, запознахме се с новите възможности на програма „Еразъм+“. Проведохме eTwinning семинар за актуализиране на функциите и съдържанието на сайта по проекта, представена бе и международна изложба на плакати против езика на омразата“, обобщава координаторът от българска страна д-р Танчо Агушев.
За проекта:
Проектът е насочен към подобряване на социално-емоционалните компетенции, преследвайки три основни цели:
– изграждане на умения за идентифициране на манипулация на медиите, предотвратяване на насилствената радикализация и насърчаване на демократичните ценности, междукултурното разбирателство и активно гражданство
– насърчаване на включването на обучаеми в неравностойно положение, включително лица с етнически или мигрантски произход
– способност за изследване на местни, глобални и междукултурни проблеми; приемане на чужди гледни точки за поддържане на ефективна комуникация с хора от други култури