Учители от ОУ „Екзарх Антим I“ преминаха обучение за иновативни методи на преподаване в Италия
Как обучението от връстници чрез работа в екип прави часа по-забавен и интересен, ангажира всички деца от класа и задържа вниманието им. Отговорът дават иновативните учебни занятия, които провеждат преподаватели от ОУ „Екзарх Антим I“, преминали обучение в Италия по програма „Еразъм+“, сектор „Училищно образование“.
Обучението един от друг вече прилага като педагогическа практика по предмета „Човекът и природата“ Яна Паскалева. Началният учител работи с двете паралелки третокласници, обучавани по метода на Монтесори.
„Обучението от връстници насърчава „смисленото учене“, което означава децата да преподават и учат един от друг, както и да работят заедно по поставени задачи. Това включва обмяна на идеи, знания и опит между тях“, казва Паскалева, която обаче в никакъв случай не оставя учениците да импровизират, а контролира протичането на урока. Тя ги насърчава да задават и да отговарят на въпроси; да дискутират помежду си, да работят с партньори или в екип, за да постигнат споделени цели или резултати.
„В началото на часа се дават ясни инструкции за работа – 9 задачи с различен брой точки за всяка и с различна степен на трудност. Работи се в малки екипи, като всяка група получава различни задания, в това число попълване на кръстословица, търсене на думи в решетка, свързване на думи с дефиниции, мисловна карта, пъзел. Самооценката на работата в екип става чрез инструмента “Роза, бодил, пъпка”. Розата свързват с ползите и успехите от екипната работа, бодила – с предизвикателствата и трудностите, които са срещнали, а пъпката – с идеи и възможности за подобряване на работата в екип“, пояснява Паскалева.
Вдъхновени от преминатото обучение Мария Семерджиян, Жулиета Танева, Биляна Вълева, Антония Христова, Петя Илиева, Катя Керкелова и д-р Катерина Василева въвличат в професионален диалог за учебните практики в класната стая и извън нея и други учители от училището. Заедно планират уроци, включително и със съвместно преподаване и интегрирано учебно съдържание, в които да мотивират и ангажират учениците чрез прилагане на предложените от обучението иновативни техники, стратегии и подходи, съчетани с дигитални технологии.
„Екипът на училището ще продължи да споделя и разпространява прилаганите във формалното и неформалното обучение техники, методи и инструменти в отговор на предизвикателство за качественото обучение на децата на 21 век“, категорична е Катерина Василева – директор на ОУ „Екзарх Антим I“.