За това се договориха днес на Отраслов съвет представители на МОН, синдикатите и работодателските организации в образованието
Учебната година да започне присъствено. Освен ако не възникнат извънредни обстоятелства, които да засегнат цялото общество. Около това решение се обединиха Министерството на образованието, синдикатите и работодателските организации, които се събраха днес на Отраслов съвет.
След продължително обсъждане на различни варианти и запознаване с резултатите от изследване, проведено от Педагогическия факултет на Пловдивския университет, бе отчетено, че съществува 5% вероятност в клас да има заразено дете или учител. Ако това се случи, съответното учебно заведение трябва да реши как да се справи с проблема – дали да премине към смесена форма на дистанционно и присъствено обучение. Възможно е паралелката, от която е заразеното дете или учител, да бъде отделена на определен етаж от учебното заведение.
„Ще се действа на същия принцип, на който заработиха детските градини. Училищата могат да почерпят опит от тях”, коментира лидерът на синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” Юлиян Петров.
Следващата седмица предстои да заседава комисия в разширен състав – отново с участие на директори, синдикати и представители на МОН, но и на здравни експерти. Тя трябва да разпише регламент за мерките по време на занятия и какви действия да се предприемат при положителен тест за коронавирус в училище. Директорите настояват за точни правила, а не всеки сам да определя дейностите. Към момента има общи указания на министерството, но директорите настояват те да бъдат ясно разписани.
Другата новина от заседанието на Отрасловия съвет е отлагането с една година на атестирането на учителите. То трябваше да започне през октомври. Предложението на Синдиката на българските учители и на синдикат „Образование“ е в атестационните комисии да има и техни представители, но засега МОН е по-скоро против.
Предстои синдикатите да внесат официално предложението, за да се върви към промяна в Наредба 15. Ако това стане, атестирането ще се отложи и вероятно ще се обвърже с инспектирането на училищата.
Атестацията на учителите и директорите, на която вече трябва да минават всички педагози на всеки 4 години, трябваше да се проведе за първи път през октомври-ноември 2020 г. Основната ѝ цел е да покаже реално кой как се справя със задълженията си и в крайна сметка да доведе до подобряване на качеството на образованието у нас и до заплащане според резултатите. Въпреки че за промяната се знае от 2016 г., много директори и учители в началото на тази учебна година не бяха наясно какво точно ги очаква, а някои дори не знаеха как да напишат портфолиото си, по което ще бъдат оценявани. МОН няколко пъти преправя атестационна карта с различните критерии, от която също в голяма степен ще зависи оценката на близо 90-те хиляди педагози в страната. При атестация учителите по принцип няма да се изправят физически пред своите оценители (комисия в училището от педагози и външни експерти), тъй като оценяването им на практика ще е по документи – представеното от тях протфолио и атестационната карта.