Повишили сме в академична длъжност 66 преподаватели, но напусналите са 62, казва ректорът на висшето училище проф. Кольо Динков

kazahstan2

 

БАН представи некоректно данните за повишаването за броя на хабилитираните преподаватели и в частност – в Университета по хранителни технологии. Това коментира ректорът на УХТ проф. Кольо Динков по повод изнесената информация от зам.-председателя на Българската академия на науките акад. Дамян Дамянов, че ръководеното от него висше училище е сред лидерите по коването на кадри. За периода от 2007 до 2010 броят на новите професори и доценти е 733. След като през 2011 година беше закрита Висшата атестационна комисия и конкурсите минаха изцяло към вузовете, новите професори към края на 2014 година са стигнали 1414, а броят на доцентите е нараснал от 380 до 1750.

„През 2010 нямаме нито една процедура и нова академична длъжност. На следващата година професорите са 5, а доцентите 16, което е 9 на сто, съотнесено към средно списъчния състав. През 2012-а професорите са 4, а доцентите – 5. През 2013-а имаме шестима професори и 13доценти, а през последната са съответно 5 и 12. Ако направим сметка средно 5.6% са заелите нова академична длъжност”, обяснява ректорът.

Докато повишените преподаватели са 66, напусналите за този период са 62. Освен това през 2010 година във висшето училище имало 22 преподаватели на втори трудов договор, уточнява още проф. Динков. Висшето училище спазвало строго критериите за хабилитация, които били по-строги в много отношения спрямо на ВАК. За да те произведат в доцент, трябвало да имаш минимум 20 статии,три научни публикации в чужди издания и още толкова научни доклади. Занижаването на изисквания означавало, че работиш срещу университета си.

„Леката промишленост се развива и е нормално повече хора да искат да повишават квалификацията си. Освен това ние сме единственото по рода си учебно заведение у нас”, добавя проф. Динков.