Талантливи студенти в сферата на изкуствата и спорта, както и бъдещи учители, ще носят повече средства за университетите, в които се подготвят
Предвижда се държавно финансиране за такси, общежития и стипендии на студенти, които се обучават за медицински сестри и акушерки
Повече средства за 47 от общо 52 професионални направления предвижда проект за изменение на Постановление на Министерския съвет за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението. Бъдещите учители и талантливите студентите в сферата на спорта и на изкуствата ще носят повече средства за университетите, в които се подготвят. Това ще стане чрез нарастване на коефициента, по който се умножава базовият норматив за издръжка за един студент.
Най-голямо е увеличението на коефициентите за професионални направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“ и „Животновъдство“ – от 5,30 на 7,00. С по 1,5 се увеличава коефициентът, по който се умножава издръжката на обучаващите се в специалности от направления „Ветеринарна медицина“ (от 6,50 на 8,00) и „Здравни грижи“ (от 5,00 на 6,50). С 1,4 нараства и коефициентът за направленията „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Биологически науки“, „Химически науки“, „Физически науки“, „Науки за земята“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Машинно инженерство“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“, „Химични технологии“, „Биотехнологии“, „Хранителни технологии“, „Горско стопанство“, „Общо инженерство“ и „Материали и материалознание“. За тях базовата издръжка за един студент вече ще се умножава по 4,40 вместо по 3,00.
Бъдещите учители също ще носят повече средства за университетите, в които се подготвят. За професионални направления „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“ и „Теория и управление на образованието“ коефициентът нараства от 1,60 на 2,60. С единица нараства и коефициентът за професионалните направления „Икономика“, „Администрация и управление“ и „Туризъм“ (от 1,60 на 2,60), „Социология, антропология и науки за културата“, „Филология“, „История и археология“, „Философия“, „Религия и теология“, „Психология“, „Социални дейности“, „Право“, „Обществени комуникации и информационни науки“, „Политически науки“ (от 2,00 на 3,00) и „Обществено здраве“ (от 2,50 на 3,50).
Повече средства ще има и за талантливите студентите.
Коефициентът за професионално направление „Спорт“ се увеличава с 1,3 (от 6,20 на 7,50), а за професионални направления „Музикално и танцово изкуство“, „Театрално и филмово изкуство“, „Теория на изкуствата“ и „Изобразителни изкуства“ – с 0,8 ( от 7,20 на 8,00).
Без промяна са коефициентите за „Национална сигурност“, „Медицина“, „Стоматология“, „Фармация“ и „Военно дело“. Отделно от тези средства университетите получават и допълнителна издръжка за обучението по защитените специалности. В момента за всяка една такава специалност се дават по 15 000 лв. Промените предвиждат сумата да нарасне на 20 000 лв.
С промени в постановлението за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в зависимост от комплексна оценка за качеството и съответствието му с потребностите на пазара на труда пък е предложена и промяна в Методиката за определяне на коефициента на висше училище по професионални направления.
Стратегия за здравните кадри
Финансиране от страна на държавата на такси, общежития и стипендии за студенти от професионално направление „Здравни грижи“ – медицински сестри и акушерки, е заложено в приетото от Народното събрание решение за предприемане на мерки и действия за подобряване на осигуреността в системата на здравеопазването. В документа е предвидено още подобряване на достъпа до висше образование и местата държавна поръчка, организиране от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието на информационни кампании за повишаване престижа на двете професии и за стимулиране на приема във висши медицински училища и колежи на студенти в професионално направление „Здравни грижи“.