“Да си отличник вече е модерно“, обърна се към 20-те красиви умове министърът на образованието проф. Галин Цоков

Трима пловдивски гимназисти влязоха в осмия випуск на отличниците на България. 20 красиви умове, превзели върховете в науката още като ученици, бяха отличени снощи в рамките на инициативата на “24 часа”. Прие ги министърът на образованието проф. Галин Цоков с думите: “Да си отличник вече е модерно”.

Сред отличните математици се нареди Димана Праматарова от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“. Тя е едно от 30-те деца в целия свят, спечелили стипендия за мастър клас в Оксфорд. Няма състезание, на което Димана да се е явила и не е била на върха. Категорично заявява, че без математиката светът нямаше да съществува, защото тя е навсякъде около нас и е основата на много науки. „Математиката е мислене, концентрация, желание, удовлетвореност от правилния отговор, труд и постоянство“, казва Димана.

Преди пандемията печели златни медали и купа от турнири в Тайланд и Япония. През 2020 г. зае първо място в международното състезание на Американската математическа лига ARML. То се състои от четири изключително трудни кръга, един от които изисква за 10 минути да се решат правилно 80 задачи. Димана печели титлата “Шампион по бързо смятане” и президентът на ARML Тим Сандърс лично я кани за финала в Хюстън.

Тя е сред отличниците на фондация “Димитър Бербатов”. Обича да съставя задачи и да обяснява решенията им. Помага на по-малките в подготовката им за състезание. За нея е важно знанията, натрупани през годините, да се приложат в изследвания, проучвания  и разработки. Затова целенасочено започва да се занимава с проекти по математика в  Ученическия  институт по математика и информатика при БАН.

В края на март т.г. пловдивското математическо дарование бе поканено на най-големия научен форум на Африка – I FEST, където участват над 250 ученици от 40 страни. Димана отново се върна оттам със златен медал. А на национален конкурс “Млади таланти”, организиран от МОН, тя бе избрана да участва в Европейското научно младежко изложение MILSET в Сараево, Босна и Херцеговина.

Сред отличените ученици снощи бе и Стоян Ганчев, който създаде гривна, която хваща грип и COVID и алармира джипито. Тя следи и съхранява информация за нивото на кислород в кръвта, телесната температура, сърдечния ритъм. С тази разработка 11-класникът от МГ “Акад. Кирил Попов” спечели голямата награда на VII изложение конкурс за младежко техническо творчество в Горна Оряховица, а преди това впечатли с нея участниците на форум в Мексико. Иновативният продукт прави анализ в реално време и връща обратна връзка чрез светодиоди. Събраните данни се предават на обучени невронни мрежи с висока точност (94% и 96%), които предвиждат дали потребителят е болен или не и дали е заразен с грип или COVID. Те предупреждават, ако параметрите на тялото са животозастрашаващи.

Стефан Гайдаров, който е зрелостник в МГ, също попадна в списъка на отличниците и бе награден. Той е един от тримата българи, представили страната ни на европейския конкурс за млади учени в Катовице. Стефан се интересува основно от приложна математика, защото тя е в основата на инженерството, без което обществото не може да съществува. Тази година е абитуриент и му предстои да избира университет. Засега се е насочил към  висшето училище “Браун” в Роуд Айлънд, заради департамента по приложна математика.

По-голямата част от осмия випуск отличници мечтаят да продължат образованието си извън България. Част от тях вече са приети, други наскоро заминаха.

Да се завърнат у нас, след като завършат висшето си образование в чужбина, призоваха представителите на бизнеса и политиката осмия випуск “Отличниците на България”.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.