Третокласници влязоха в ролята на детективи в Археологическия музей по време на интерактивна игра, в която трябваше да разпознават монети. В две поредни седмици учениците от 3 б клас на СУ „Свети Константин-Кирил Философ“, заедно със своите учители, родители и студенти от Пловдивския университет „Пасий Хилендарски“, участваха в съвместна музейна образователна програма.

Първият иновативен урок се проведе с четвъртокурсници от специалност „История и културно наследство“ в Археологическия музей на тема, свързана с античността и праисторията. Домакините направиха екскурзоводски тур, чрез който запознаха гостите с Панагюрското и Дуванлийското съкровище, както и с останалите експонати от музея. Студентите включиха децата в интерактивни игри, заедно изработваха фигури от пластилин и решаваха кръстословици.

„Часът беше истинско предизвикателство за учениците, които показаха умения да анализират, синтезират, сравняват, извличат информация и да обобщават непознат текст. Урокът включваше и елементи на интердисциплинарност (аудио файл – връзка с музика), изобразително изкуство (картина с подобен сюжет), информационни технологии (анимирана презентация с включени интерактивни упражнения), пояснява началният учител Красимира Йорданова.

Вторият музеен урок се реализира със студенти 4 курс от специалност „Културна и социална антропология“ в залите на експозиция „Българско възраждане“ към Регионалния исторически музей. Децата се забавлявали с проведената образователна игра, откривайки предназначението на много експонати, научили нови термини и подробности за живота на Васил Левски, Христо Ботев, други български и местни революционери, даже положили клетва като националните ни герои някога.

„Инициативата бе не само с обучителна цел, но с възпитаване на историческо съзнание и музейна култура на учениците чрез насърчаване на тяхното любопитство, изследователски подход и креативност, умения за работа в екип“, обобщава класният ръководител Красимира Йорданова.