Произведената електроенергия ще бъде достатъчна да задоволи нуждите поне на две от университетските лаборатории

Трета собствена енергийна система – соларна централа с инсталирана мощност от 20 КWp, пусна в действие пловдивският филиал. Тя е инсталирана върху покрива на централния учебен корпус в съседство с вече действаща централа с мощност 5,5 КWp. На покрива на втори корпус пък произвежда ток най-мощната „академична“ електроцентрала от 22 КWp, към която има и зарядно устройство за електромобили.

Новият соларен парк за висшето учебно заведение е подарък от българското представителство на австрийската компания „Енери“, която открива нов офис в Пловдив. Компанията има традиция да дарява процент от всичките си приходи за социални проекти.

„Идеята е да подпомогнем висшето училище като намалим покупката на електричество чрез собствено производство. Но също така подаръкът ни ще бъде и средство за обучение на студенти от специалността „Електротехника“. В момента в цяла Европа има глад за кадри, които да работят с новите фотоволтаични мощности“, каза изпълнителният директор инж. д-р Стоян Петров. При добра поддръжка новият соларен парк ще има живот между 30 и 40 години.

Директорът на филиала доц. д-р Никола Шакев благодари за дарението, което ще даде възможност да се водят практически занятия на най-съвременни енергийни мощности и ще даде тласък на научноизследователската работа.

Според доц. д-р Митко Шопов – декан на факултет „Електроника и автоматика“, произведената електроенергия от новата соларна централа ще бъде достатъчна да задоволи нуждите поне на две от университетските лаборатории. Студентите ще събират данни как се произвежда енергията през деня, а анализът им ще показва как да се усъвършенстват фотоволтаиците.

Преподавателят доц. д-р Георги Ганев, който е и двигател на новия проект, обясни, че е важно трите соларни парка да бъдат от различни системи, за да видят студентите предимствата и недостатъците на всяка една от тях. Така те активно ще участват в поддръжката и експлоатацията на енергийни системи от различен тип.

От летните стажове в соларния парк на „Енери България“ студентите ще пренесат познания в университета за термозаснемане на фотоволтаичните панели с дрон, както и за проследяване ефективността на панелите със специална техника. Четвъртокурсничката Екатерина Иванова от специалноста „Електротехника“ разказа, че в дома й имат бойлери, които затоплят водата със слънчева енергия. Абсолвентът Николай Николов пък вече е инсталирал соларни мощности на малка индустриална фирма.