SONY DSC

SONY DSC

Робот на фирма „Мицубиши Електрик“ от типа MELFA RV-3SB бе съживен и от днес започва да действа в новооткрития Регионален учебен център към клъстер „Мехатроника и автоматизация“ при пловдивския филиал на Техническия университет.

Финансова подкрепа за робота е получена от фирма „Дзьобеле“, а за софтуера, липсващата екипировка и за съживяването на машината – от фирма „Ехнатон“ – представител на „Мицубиши Електрик“ за България.  Върху робота ще се обучават да разработват програми за управление на индустриални манипулатори близо 60 студенти от бакалавърските и магистърските програми по автоматика, индустриално инженерство и мехатроника. Вузът има готовност да обучава по заявка и цели класове от специалисти, работещи в индустрията, които имат нужда да придобият необходимата квалификация в областта на роботиката.

Според проф. Андон Топалов – ръководител на учебния център, новият робот е антропоморфен манипулатор, който наподобява възможностите за движение на човешката ръка. Той може да обработва детайли с тегло до 3 килограма. Този тип роботи се използват за монтаж и демонтаж на детайли, автоматизирано заваряване, за бояджийски работи. Вузът планира да изгради и роботизирана клетка, в която ще има логически контролери, а по-късно роботът ще бъде екипиран и със система за техническо зрение.

 Роботи от този тип се използват вече в няколко предприятия в България. Те имат 6 степени на свобода на движение. Предимствата на роботизираната ръка са, че тя е по-прецизна и работи с висока точност , не се уморява, по-бърза е, качеството на операциите, които извършва, е стандартно високо. За да накарат робота да изпълнява команди, студентите ще използват програмен език от типа BASIC 4.

През предстоящата академична година Техническият университет очаква да се сдобие и с още един робот – индустриален манипулатор.  Той ще вдига и обработва детайли с тегло до 20 килограма.

Центърът е в процес на изграждане на видеомост с останалите шест регионални центъра в страната. Вече е монтирана видеостена, с помощта на която студентите ще могат да наблюдават производствени процеси в партньорските фирми от клъстера, да слушат лекции онлайн и дистанционно да участват в програмирането на роботи.

Във филиала се провеждат изследвания с цел подобряване на управлението на сервозадвижванията на фирмените роботи. За целите на научните експерименти е изграден манипулатор, с помощта на който ще се тестват създаваните нови програми.

SONY DSC