Промяната на продължителността на обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ за специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ от 4 на 3 учебни години – за това настояват пред МОН от Управителния съвет на Съвета на ректорите. Сред останалите приоритети в политиките относно сектора, които да стимулират конкурентоспособността на висшето ни образование, се посочват създаването на инвестиционна програма за подобряване инфраструктурата на висшите училища, на общежитията и спортните бази, формирането на фонд за финансиране на национални научни програми, привличане на чуждестранни студенти и износ на българско висше образование.
По предложение на Сдружението на медицинските университети ще се обсъжда промяна в статута на професия „Парамедик“ – от професионално обучение към висше образование, и въвеждане на професионално обучение за придобиване на професията „Медицински асистент“.
Медицинските сестри и акушерките са готови на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години, коментира Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
От асоциацията, заедно с Българската асоциация на помощник-фармацевтите и Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшери, излязоха с обща позиция до премиера и президента, в която изразяват безпокойство от идеята.
Сегашното обучение на медицинските сестри и акушерките отговаря напълно на изискванията на Директива 55/2013 на ЕС и е едно от най-добрите в Европа, се казва в позицията на асоциациите. Според тях по-краткият курс на обучение няма да осигури по-бързо справяне с кадровата криза. И сега четвъртата година на обучението е държавен стаж и студентите работят в лечебните заведения, казват от гилдията и добавят, че критично намаленият брой на медицински сестри в болниците е породил порочните практики на техните места да бъдат назначавани лица без необходимата квалификация, което поставя в риск пациентите.