Хуманитарната и Математическата гимназия няма да предлагат намаление, мотивът – заложени са средства за проектиране на нови сгради. Английската ще реконструира общежитие

СУ „Св. Патриарх Евтимий” свива приема за следващата учебна година с две паралелки, за да спази плана за поетапно преминаване към едносменен режим. Педагогическият съвет е взел решение да бъдат заложени 4 паралелки след 7 клас. Миналата година те бяха пет, като сега училището обявява само една в профил „Обществени науки”. Останалите са по профилите „Икономическо развитие” и „Природни науки”. Учениците, които бъдат приети да изучават природни науки, ще работят по образователна програма на „Майкрософт”, тъй като паралелката ще е иновативна.

С една по-малко ще бъдат и паралелките в 1 клас. На миналогодишния прием те бяха 5, напролет училището ще набира деца за 4.

„Наесен начален етап преминава изцяло на една смяна. Спазваме стриктно плана, затова се налага да свием и приема, колкото и да не ни се иска”, каза директорът Валентина Стоенчева.

С една по-малко ще бъдат паралелките в СУ „Пейо Яворов” и СУ „П. Хилендарски”. Те също изпълняват план за поетапно преминаване на една смяна.

За да спази директивата за една смяна, ЕГ „Пловдив” предлага ново решение, което не е свързано със съкращаване на паралелки, тъй като напливът за гимназията е традиционно голям. Миналата година елитното училище избегна орязването, като поиска затвореното студентско общежитие „Димитър Благоев”, в което да обособи учебни зали. Оказа се обаче, че ремонтът ще струва повече от нова постройка. Затова директорът Николай Радев е внесъл искане Общинският съвет да гласува 180 000 лева, с които планира два етажа от общежитията да бъдат преобразени и така училището да се сдобие с нови 14-16 класни стаи. Блоковете са санирани след мащабния ремонт по-миналото лято. Това дава основание на Радев да обяви, както в предходни години, 10 паралелки – 6 с английски и 4 с немски.

Хуманитарната и Математическата гимназия, които също се задъхват от липса на достатъчно кабинети, тъй като делят сгради с други училища, отказват да свиват приема. Мотивът е, че в общинския бюджет за 2020 година има гласувани 500 000 лева за създаване на идейни проекти за строителство на две нови сгради. Освен това са предвидени средства и за проект за реставрация на сегашната сграда на Хуманитарната гимназия, която е паметник на културата. Миналата година училището бе на косъм да остане с паралелка по-малко, но след протестни подписки и дебати не се стига до орязване. Директорът Соня Киркова е убедена, че в следващите няколко години ще бъде построен нов корпус, освен това разчита на волята да не се съкращават профилираните паралелки в езиковите и хуманитарните гимназии. Педагогическият съвет предлага 3 паралелки с английски, 2 с немски и по една с френски и руски, както досега.

Предложението на Математическата гимназия също не предвижда свиване.

„Ние сме 100 % в STEM направлението, което е приоритет не само на МОН, но и на бизнеса. В Пловдивска област бурно се развива аутсорсинг секторът, IT индустрията непрекъснато говори за недостиг на кадри, който ще се увеличава. Така че не само, че не трябва да намаляваме, а да увеличаваме приема, но на този етап не можем да си го позволим. Надявам се тази година вече да има идеен проект и да бъдат осигурени средства за нова сграда, за която мечтаем повече от десетилетие”, коментира директорът на гимназията Веселина Карапеева.