Канибали, пришълци, терористи са част от определенията за мигрантите, стана ясно на научна конференция за езика на омразата в ПУ
Българи и роми, обединени срещу бежанците като заплаха и страх от непознатото. Това е изводът, който се налага от двугодишното научно изследване на студенти и докторанти от катедра „Социология и науки за човека“ на Пловдивския университет. Резултатите от него бяха представени на научна конференция „Езикът на омразата – хейтърският дискурс и отношението към Другия“.
Бежанците са сравнявани с канибали, пришълци и терористи в изследваните над 250 публикации в медиите и социалните мрежи.
„Натъкнахме се на националистическо говорене, всички срещу бежанците. Образува се едно ново „ние“, което е мутирало”, обяснява четвъртокурсничката по социология Радослава Михалева. Обществото виждало в тях новия враг, без дори за миг да се постави в обувките на мигрантите.
Младите изследователи са провеждали и проучвания на терен, като са посетили бежанския лагер в Харманли. Там са се срещали, както с персонала в лагера, така с мигрантите и местните хора. За разлика от протестите, които са постоянно във фокуса на медиите, пред младите социолози жителите на градчето споделили, че бежанците са раздвижили местната икономика, но съвсем не са благодарни затова, защото имат опасения, че новодошлите ще нарушат хармонията на живот и ще донесат злини със себе си.
„Не се интересуват от отделния човек, а говорят за маса без лице. Дори на моменти ги изкарват по-лоши от ромите”, обяснява Радослава.
Ромите традиционно се свързват с кражбата на ток и продажба на гласове, заключават младите социолози. Обект на изследването им са 117 публикации в периода на миналогодишния вот за местна власт.
„Във всекидневния език няма толерантност. За ромите се говори в контекста на техните етнически различия. Знаем стереотипите за тях – че са крадци на ток, че продават гласа си. Докато бежанците са заплаха, защото не ги познаваме и не ги разбираме. Те са хора без лица: милиони, прииждат вълни”, обяснява всеобщото схващане магистърът по социология Радослав Даярски и добавя, че начинът на говорене формира манталитети.
От 456 проучени архивни единици, едва 117 били за ромите, при това в предизборна ситуация. Само в 8 на сто от случаите не се откривало негативно говорене, уточни ръководителят на проекта доц. Стойка Пенкова.
На доброволни начала в изследването се включват и ученици от ЕГ „Иван Вазов“, които изследват езика на графитите.
Преподавателят по италиански език от гимназията Росица Любенова пък изследва имената на хората, разработвани от Държавна сигурност. Изследването й е част от дисертацията, която подготвя – “Управляемост на социалистическото всекидневие” към катедрата по социология. Хората не са назовани с истинските им имена в разработките, а с прякори. Наричат ги тапир, лалугер, плъх, което поставя под съмнение тяхната човешка същност. Любенова, която от три години проучва архиви на Комисията за разкриване на досиетата, е срещнала разработки под имена Мракобесник, Хитлерист, Гестаповец.
Резултатите от проучването ще бъдат внедрени в обучението по социология в университета и събрани в сборник.