Конференция обсъжда ползите от богатите на фибри бобови култури за здравословното хранене

foto1

Бонбони от леща и боб със сурови бадеми, фурми, какао и орехи представи днес на конференция в Университета по хранителни технологии четвъртокурсничката Кристина Павлова. Студентката от специалност „Туризъм” бе сред участниците във форума за най-новите изследвания в областта на бобовите култури за здравословното хранене.

Десетки непознати на нашата трапеза ястия от бобови храни презентираха Кристина и  колегите й. Изобретенията им са подходящи за консумация, както от хора с различни заболявания, така и от вегани и вегетарианци. Най-атрактивните нововъведения за родната трапеза се оказаха именно сладките бонбони от леща или боб.  Бобовата култура се сварява и се пасира. Добавят се натрошени ядки и се оформят малки топчета, които могат да се овалят в какао или кокосови стърготини. Другата иновативна рецепта на Кристина е предястието „Цветна пролет”, което се прави от грах, моркови, ядки и печени чушки. Разядката „Пикантино” също е нейно дело. Тя е в няколко разновидности – с печени чушки и орех, с грах, сметана и мента или с само нахут и подправки. Въображението на Кристина родило и печени кюфтенца от боб, гарнирани с млечен сос. Тя е майстор също на желиран десерт с нахут и горски плодове.

„Последните изследвания поставят бобовите култури на една важна позиция в здравословното хранене, защото те са богати на фибри, което дава възможност да се подобри работата на стомашно-чревния тракт, да се извеждат тежки метали и холестерол. Те са богати също на изофлавони, които са с доказан антираков ефект”, обяснява ползата професорът към катедра „Хранене и туризъм” в УХТ Йорданка Алексиева.

По думите й бобовите храни са с високо съдържание на протеини, но за разлика от животинския, не са съпътствани с наситени мастни киселини. Това ги прави изключително добър продукт за консумация от всички възрастови групи. Наред с това ястията от боб могат да бъдат добър щит срещу затлъстяването, тъй като имат свойството да засищат по-дълго време от останалите видове храни. Съветът е преди консумация да бъдат накиснати 8-12 часа и да се варят продължително. За да бъдат полезни, учените препоръчват поне два-три пъти в седмицата на трапезата ни да има традиционните за българите боб или леща.

dscf9910