Научен ръководител на Никол Манолова, която завършва бакалавърската си степен по специалност  „Софтуерно инженерство“, е проф. д-р Ивайло Старибратов

Как триизмерните технологии могат да помогнат за развитие и опазване на културно-историческото наследство. Това представи в дипломната си работа, която защити вчера с пълно отличие, студентката от специалност „Софтуерно инженерство“ в Пловдивския университет „П. Хилендарски“ Никол Манолова. Неин научен ръководител при разработката е проф. д-р Ивайло Старибратов.

Основната цел е интерактивно представяне на архитектурен обект чрез реалистична визуализация, като се интегрират триизмерните технологии с идеята за опазване и развитие на културно-историческото наследство на територията на Пловдив.

Никол избира за обект на изследването Чифте баня, отразяваща миналото като огледало на различните епохи и култури, а днес превърната в център за съвременно изкуство.

Тя разработва математически модел на проследяването на лъчи като алгоритъм за рендъринг и генериране на фотореалистични изображения на 3D сцени; изследва  триизмерните технологии в контекста на 3D моделирането и 3D принтирането; създава триизмерна визуализация и принтиран умален модел на Чифте баня.

Коя е Никол

Никол Манолова завършва средното си образование с успех „Отличен“ 6,00 в Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ през 2020 г., специалност „Компютърна графика“. Носител е на престижни награди и отличия от международни, национални и регионални конкурси и състезания в областта на компютърната графика, графичния дизайн, рекламата и дигиталното изкуство.

Завършва с „Отличен“ 6,00 от всички изпити през годините на обучение и бакалавърската си степен по специалност „Софтуерно инженерство“ на Факултета по математика и информатика на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. А вчера успява да защити с пълно отличие и дипломната си работа на тема: „3D технологии за опазване и развитие на културно-историческото наследство“. Участва в конференции и разработва статии в областта на триизмерните технологии.

– Никол, вие бяхте сред изявените ученици на МГ, сега завършвате и ПУ с пълно отличие. Какво Ви струва това?

– Изключително съм удовлетворена от избора си на специалност, макар мнозина да смятат, че е по-скоро мъжка. Придобих знания и умения в областта на програмирането и софтуерното инженерство, но същевременно намирам широко поле за развитие в сферата на триизмерните технологии. Паралелно с проектите си по уеб програмиране и моделиране на софтуер и бази данни се занимавам с 3D визуализации, моделиране и рендъринг. Един от моите проекти в тази област е проектът ми на архитектурен обект Чифте баня, който прерасна в дипломна работа. Имам интереси и към 3D принтирането, което се възприема като новата индустриална революция, благодарение на иновативния подход на адитивно производство чрез наслагване на материала на слоеве, при което не се образува излишество и довежда до икономически ползи както за бизнеса, така и за крайния потребител.

–  Какъв е световният опит в тази посока?

–  Много музеи и галерии в световен мащаб интегрират 3D технологиите като интерактивен подход в залите с експонатите. В този контекст откривам перспективи за реализация на проекта на Чифте баня в принтирането му във формата на умален модел на оригиналната сграда с идеята за съхраняване и развитие на културно-историческото наследство на Пловдив, както и във включването му в проект, свързан с виртуалната реалност, която като технология започва да навлиза все по-силно в сферата на образованието, науката и културата. Например в музейна среда, благодарение на интеграцията на визуализационните техники, с интерактивни мултитъч устройства с потребителски интерфейси се спомага за постигането на емоционално взаимодействие на посетителите с артефактите и се изследват големи количества данни, като така се създава по-добър контакт с хората и се пробужда интерес към историята и археологията.

–  А сега накъде?

–  Всеки човек се стреми да реализира собствените си мечти, някои реалистични, други, в известна степен, извън границата на постижимото. Според мен всяка една мечта е осъществима, но освен талант, много труд и увереност в себе си, е важно да намериш подходящата среда и хора със сходни интереси. Създаването на софтуерни проекти и тяхната защита пред аудитория, изпълнението на задачи в указаните срокове и стремежът към търсенето на варианти за ефективно решение на проблеми са особено важни при изграждането на кадри в IT индустрията.

Изследвайки заобикалящата ни среда, винаги се стремя да намеря решение на различни проблеми и разбирам, че визуализацията е първото нещо, което възниква в съзнанието на всеки един човек. Триизмерното представяне отваря нови хоризонти за визуализация на учебния материал в търсене на нови методи за обяснение на теорията по дисциплините чрез създаване на симулации, анимирани модели на обекти и др. Интеграцията на 3D принтирането в учебните програми е важна, защото по този начин студентите имат възможност да видят собствените си проектирани модели във физически вид, а този подход се използва от много компании в работния процес.

В този смисъл възнамерявам да се посветя на научноизследователска дейност в университета в областта на триизмерните технологии и компютърните науки, както и в създаването на софтуерни проекти, които да бъдат в полза при изграждането на триизмерни визуализации. Искам да продължа да обогатявам знанията си в областта на триизмерните и софтуерните технологии и да ги предам на следващите поколения.

–  На какъв етап сте?

–   На този етап имам създадени проекти в сферата на триизмерните технологии, които са с различна приложимост – съхраняване и развитие на културно-историческото наследство, интеграция на триизмерни модели в STEAM образованието с идеята за постигане на интердисциплинарен подход на обучение чрез съчетанието на различни предмети в реална учебна среда като математика, физика и компютърна графика, идеи за изграждане на симулации с 3D принтирани модели като тестване на аеродинамиката при автомобили и др. Светът на триизмерните технологии е необятен и с всеки един проект откривам нови техники и средства за изграждането на моделите. Ето защо смятам да продължа да проучвам възможности за интеграция на 3D технологиите и да проектирам нови модели, като по този начин да усъвършенствам своите умения и да постигам добри резултати. Планирам магистратура в областта на софтуерните технологии във Факултета по математика и информатика и впоследствие да се занимавам с научна дейност като докторант.