Младежите настояват за преразглеждане на промените в Постановление 162 за медицина, стоматология и фармация и връщане на досегашния коефициент
Отворено писмо до президента, премиера, министерствата на образованието и здравеопазването, както и до омбудсмана на България изпратиха студенти от четирите медицински университета у нас, в това число и пловдивските. Те настояват незабавно да бъдат преразгледани приетите промени в Постановление 162 за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“. Бъдещите специалисти в бяло се обявяват твърдо против диференцирания норматив за издръжка на обучението на един студент по професионални направления. Според тях промените ще засегнат пряко качеството в медицинските вузове и ще имат негативно въздействие върху подготовката на бъдещите кадри.
„Медицинското образование изисква високоспециализирано практическо обучение. За целта трябва да се поддържат скъпо струваща апаратура, оборудвани лаборатории, зали за практическо обучение, осигуряване на възможност за наблюдение в реално време на интервенции и манипулации, упражнения в симулационни центрове“, се казва в писмото на студентите, подписано от председателите на студентските съвети.
Те признават мотивите да бъдат финансово подкрепени специалностите, при които има дефицит на кандидат-студенти и подкрепят увеличаването на субсидиите за тях, но не за сметка на другите. Студентите настояват при липса на възможност за увеличение на досега действащите коефициенти, да бъде възстановена стойността им – 9.4.
„При всепризнатия недостиг на медицински кадри в България и в Европа, редуцирането на субсидиите за здравните специалности е повече от неразумно. Това ще ограничи достъпа до медицинско образование, ще увеличи образователната и трудова миграция, ще доведе до дефицит на кадри и допълнително ще обезкръви здравната система“, заявяват още в протестното си писмо бъдещите медици.
Паралелно с тяхното, протестно писмо изпращат и от Асоциацията на студентите медици. Председателят Иван Атанасов изразява опасение, че орязването на субсидията ще доведе до увеличаване на годишната такса на приетите държавна поръчка, която сега е 940 лева. Другото притеснение е за намаляване на редовния прием за сметка на повече чуждестранни студенти, които да компенсират по-малкото финансиране.