Защо храненето е важно, за да сме здрави и успешни, а наднорменото тегло води до сериозни заболявания разясниха второкурсници от Медицинския университет пред осмокласници от СУ „Св. Паисий Хилендарски“

Мислете за тялото си като за магическа градина. Ние сме това, с което се храним, така че не се захласвайте по лъскавите опаковки на непрекъснато рекламирани продукти, а мислете за здравето си. Това посъветва днес осмокласници от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ студентката  от Медицински университет – Пловдив Нели Данаилова.

Второкурсници медици гостуваха на осмокласници от профил „Природни науки” и „Програмист на изкуствен интелект“ и направиха презентации, свързани със здравословното хранене и опасността от затлъстяване под менторството на доц. д-р Анелия Биволарска – ръководител на катедрата по медицинска биохимия. Тя е и инициатор на кампанията „Да разпространим университетското знание на достъпен език“. След като миналата година нейни студенти гостуват в училищата, за да разкажат за пагубното влияние от наркотиците, сега темата е „Борбата със затлъстяването при децата: от биохимията на тялото до здравословния живот“.

„Всеки от нас има свой собствен състав от микроорганизми, развит във времето, който може да се нарече микробна лична карта. Микробиомът е сложна и балансирана екосистема, която е в тясно взаимодействие с нашия организъм и околната среда и играе важна роля, както за поддържане на здравето на нашето тяло, така и за неговото възстановяване“, поясни Нели, след което провокира учениците да помислят защо е нужно да приемаме пробиотици и пребиотици и поясни, че поддържането на балансирана чревна флора е изключително важно за цялостното здраве на организма.

Второкурсничката посъветва гимназистите да заложат на добре изработена диета, гаранция за добър тонус и фигура, която ще промени и когнитивните им функции. Ивана цитира данни, според които до 2030 година депресията ще измести сърдечно-съдовите заболявания.

От презентацията на Ивана Герджикова стана ясно, че наднорменото тегло в детска възраст и през тийнейджърския периода увеличава риска от сърдечно-съдови болести.

Как факторите на околната среда влияят върху здравето ни, до какво води затлъстяването и защото трябва да бъдем физически активни – върху това акцентира бъдещият лекар Димитър Митев. Той посъветва учениците да забравят за дюнерите и чипса и да изгарят толкова калории дневно, колкото приемат.