Учители и ученици обмениха добри практики по Национална програма „Иновации в действие“
Социално-емоционалното учене събра в ОУ „Тодор Каблешков” партньорски училища от различни краища на страната в рамките на Национална програма „Иновации в действие“. Пловдивските домакини посрещнаха ученици и учители от столичното СУ „Лев Николаевич Толстой“, ОУ „Капитан Петър Пармаков“ – с. Градец, община Котел, и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Кавракирово, община Петрич.
Директорът на училището Емилия Алексиева представи внедряването на иновативните предмети „Аз и другите“ в начален етап и „Лидерът в мен“ в прогимназиален. Гостите посетиха учебни часове, за да се запознаят с новостите в обучението.
При участието си в педагогическата работилница на тема „Позитивна дисциплина“ учители и директори създадоха заедно „карта на промяната“ – модел за пълноценно и смислено взаимодействие между преподаватели и ученици, основано на уважение, емпатия и последователност. Те се запознаха с принципите и инструментите на позитивната дисциплина – основа за академичен успех и изграждане на уверени и отговорни личности.
Особено впечатляващ за гостите бе урокът „Колелото на избора – разрешаване на конфликти“ във 2.б клас, воден от Гергана Петрова. Още с началната песен за емоциите децата създадоха позитивна атмосфера, а в хода на занятието активно се включиха в интерактивни дейности за разпознаване на емоции, изграждане на емпатия и позитивни отношения. Създаденото от тях дърво на приятните емоции показа как разбират понятия като радост, любопитство и любов. А чрез колелото на възможните решения те демонстрираха умения за справяне с конфликти. Разделени на екипи, децата създаваха Аз послания, участваха в дискусии и интерактивни игри. Урокът завърши със саморефлексия.
Учениците от 3.а с класен ръководител Мирослава Драгославова изненадаха всички с урока „Съкровищница за добродетели“. С помощта на технологии, емоционални видеа и игрови подходи те откриха своите „съкровища“, решаваха математически задачи, участваха в „бягаща диктовка“, създаваха арт инсталации като „Дом на любовта“, „Градина на щастието“, „Дърво на добрината“, чрез които изразиха разбиране и усещане за важността на добродетелите в ежедневието.
На финала учениците подариха ръчно изработени символи с послания на гостите, а всички заедно изпратиха в небето балони с надежда за по-добро бъдеще.