Училището отбелязва 80-годишнината си с концерт на 4 май в Дома на културата
Изграждане на два нови корпуса с басейн, физкултурен салон и актова зала, на хореографски салон и зала за музикални продукции. Реконструкция на сегашните сгради и дворовете. Това е проектът за модернизация на СОУ „Любен Каравелов”, който включва също преоборудване на кабинетите по съвременните изисквания за интерактивно обучение.
От учебната 2016/2017 година училището обявява прием от І-ХІІ клас в паралелки с разширено и профилирано обучение, както на народно пеене и народни инструменти, така и на поп и джаз пеене и класически инструменти.
Всичко това се случва в годината, в която училището отбелязва своята 80-годишнина. Кулминацията на честванията е на 4 май, когато в Дома на културата ще има тържествен концерт с участието на талантите на школото. Предишната вечер в залата на АМТИИ е срещата на поколенията.
Първото училище „Любен Каравелов“ е отворило врати през 1935 година. Само с 4 учебни стаи, 4 паралелки и 110 ученици.
Първата паралелка по народно пеене и народни инструменти е разкрита през 1989 година. Създаден е детски фолклорен ансамбъл „Росна китка”, а през 1997 година школото прераства в средно общообразователно училище. Година по-късно са разкрити паралелки с разширено изучаване на хореография – І-VІІІ клас и с профил „Народна музика” –ІХ-ХІІ клас. Фолклорният ансамбъл е преименуван на „Тракийска младост” .
„Щастлива съм, че продължаваме традицията, откриваме и развиваме дарбите на деца не само от Пловдив, но и от цяла България в паралелки с разширено изучаване на музика и хореография, съхраняваме и популяризираме българския фолклор и чрез него възпитаваме бъдещите граждани на България. В условията на голяма конкуренция нашите таланти във всички възрастови групи индивидуално, оркестри, хорове и ансамбли печелят призовите места на престижни национални фолклорни конкурси”, казва директорът Саша Щерева. Училището разполага с две хореографски зали, звукозаписно студио и оборудвани с пиана музикални кабинети за индивидуално обучение. Освен това е базово училище към Пловдивския университет по български език и история.
През настоящата учебна година формациите и солистите на ФА „Тракийска младост“ участват в шест национални фолклорни конкурси. Печелят две едногодишни стипендии на МОН (Георги Балканджиев и Яница Новкова), 21 първи места, 12 втори и 8 трети. В началото на юни ансамбълът ще участва в Международен фолклорен фестивал в Будва – Черна гора.