Ученици от четири държави с призив за устойчиво готвене в Професионалната гимназия по туризъм “Проф. д-р Асен Златаров”
Модерната кулинария е тази, при която всеки продукт намира своето приложение, а не изхвърляме храни, от които други биха имали огромна нужда. В това са категорични ученици и специалисти от няколко държави, сред които България, Италия, Словакия и Северна Македония. В Професионалната гимназия по туризъм “Проф. д-р Асен Златаров” те показаха майсторство в приготвянето на наистина модерни и здравословни ястия.
Усвояването на зелените умения, тоест опазването на околната среда и ценните ресурси, е главната мисия на проекта Green forк, който се реализира с европейски средства. Неговата финална среща се проведе именно в гимназията в Пловдив.
„Много е важно още от ранна възраст децата, и особено сред учениците в гимназиите, които подготвят кадрите за хранителната и туристическата индустрия, да се възпитава усетът да не се разхищават продукти. Нужно е и подходящо обучение за управлението на храните, така че да се стимулира и популяризира здравословното хранене“, коментира Лучия Велева, която е председател на фондация „Кураж“, един от партньорите в проекта. Според нея подготовката на добре подготвени кадри между 18 и 30 години помага наистина да се намери решение на проблема с нездравословните храни, които младите, а покрай пандемията и все повече възрастни хора, използват.
На гастрономическото пътешествие в Пловдив участниците от различните страни се представиха с традиционни ястия от своя регион. Домакините от България – гимназията по туризъм, впечатлиха гостите си със сезонни изкушения – печена тиква с мед и орехи и две погачи, напълно подходящи за коледния пост. Словаците пък показаха халушки, а италианците – модерни плата с брускети, традиционни сирена, колбаси и плодове. Специалната изненада бяха прочутите коктейли „Аперол шприц“ и „Негроне“, които бяха приготвени с предколеден привкус.
Всички участници в кулинарната среща в Пловдив се обединиха около тезата, че внедряването на принципите на устойчивото готвене в ежедневието ни, но и в учебните програми по кулинария и ресторантьорство, е повече от необходимо. Затова и проектът по програма “Еразъм +” е озаглавен „Зелената вилица“ – за да предизвика размисъл у всеки как да сведем до минимум отпадъците, да използваме всички съставки и разбира се да се стремим към регионалните рецепти със сезонни продукти.