Мобилните телефони да бъдат тотално забранени в класната стая, а родителите на учениците са задължени да партнират на училищните ръководства и да посещават училищната институция при повикванe. При нарушение да им бъде налагана финансова санкция от 500 лева. За това настоява синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

Припомняме, че броени дни преди началото на настоящата учебна година се прокрадна идеята за пълна забрана на мобилните телефони в училище. Основните мотиви за подобно решение са ниската успеваемост в училище, разсеяността на учениците и най-вече пагубните последствия върху детската психика и нарастващата агресия. Впрочем, според действащия закон за училищното образование, не се разрешава използването на мобилни телефони в час, но тази разпоредба масово не се спазва от учениците. Затова единственото, което би могло да откъсне подрастващите от “любимите устройства“, поне докато са в училище, е забраната им, смятат от синдиката. Някои училища вече са взели подобно решение отчитат положителни резултати – агресията между децата е намаляла и те започнали да общуват помежду си, дори са започнали да играят на позабравени игри от недалечното минало.

Франция още през 2018-а забрани със закон смартфоните за учениците до 14-годишна възраст, а от настоящата учебна година въведе пълна “дигитална пауза” в около 200 училища за ученици до 15-годишна възраст. Нидерландия също въвежда на национално ниво забраната, която досега важеше за средните училища, защото и там изводите на експертите по образованието са, че мобилните телефони разсейват учениците и намаляват способността им да се концентрират. Испания е друга държава, която предприема строги правила за употребата на таблети и смартфони в училище. Все повече родители там се обединяват около въвеждането на декларация, с която родителите да се задължат да не купуват телефон на детето си до навършването на 16 години.

От синдиката за пореден път поставят въпроса за въвеждане на оценка „дисциплина“, а учителите да могат да отправят послания не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник. Налагането на съществуващите и нови санкции за ученици да се извършва като вътреучилищна процедура, а не като административен акт по АПК.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.