В Деня на отворените врати по повод 70-годишнината си ПГ по хранителни технологии и техника посрещна ученици от ОУ „Васил Петлешков”
Как се откриват нежеланите вещества в киселото мляко, какво представляват хлебните дрожди и защо спиртната лампа задължително се пали с кибрит, а не със запалка, научиха днес седмокласници от ОУ „Васил Петлешков”. Те бяха първите гости в Деня на отворените врати, които обяви Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника по повод своята 70-годишнина. Юбилеят ще бъде официално отбелязан на 24 октомври с ученически фестивал в центъра на града, а по-късно и с тържествен ритуал в залата на Драматичния театър. Подаръкът на учениците и учителите е моноспектакълът на Камен Донев „Възгледите на един учител за всеобщата просвета”.
Идеята на посещенията на деца от основните училища е да надникнат в лабораториите по микробиология и аналитична химия, в работилницата по топлотехника, в компютърния кабинет и обновената библиотека с модерни книжни рафтове, уединено пространство с хамак, кът за дебати и литературни срещи. И това да ги запали да изучават специалностите, които предлага гимназията.
„Сега ще направим опит, с който ще установим киселинността на прясното мляко”, обърна се към учениците от прогимназията 12-класничката Антоанета Гайдаджиева от специалност „Технологичен и микробиологичен контрол”. „Колбите не хапят, пробвайте и вие”, призова децата зрелостничката Милена Стоянова, която пък направи показно с кисело мляко.
Атанаска Стефанова демонстрира как се работи с млекоанализатор и измери масленост, съдържание на вода и температура. „С продължително задържане на бутона се стига до главното меню”, обясни абитуриентката и уточни, че след всяко проба съдът се почиства старателно с дестилирана вода.
В лабораторията по микробиология учениците научиха как се открива наличие на захароза в плодова напитка и какво представляват хлебните дрожди. Директорът Любодмила Ганчева, която присъства на демонстрацията, похвали Ангелина и Анатея, че се справят изключително успешно с презентацията и ги видя като бъдещи преподаватели в гимназията. Те предупредиха седмокласниците, че в никакъв случай не бива да палят спиртната лампа със запалка, а задължително с кибрит, за да се предпазят от изгаряния. Свидетел на показното бе и директорът на дирекция „Организация и контрол” в МОН Соня Мелоян.
Момчетата от ОУ „Васил Петлешков” бяха истински заинтригувани от шанса да пробват как се спояват медни тръби. След като им показаха стъпките, 12-класници от специалност „Хладилна и климатична техника” влязоха в ролята на ментори, за да дадат възможност на всеки желаещ да пробва.