Проф. Галин Цоков гостува в ДГ „Марица“ за началото на проекта на МОН „Силен старт“
Одата на радостта с Монтесори камбанки и песента „Мечта за изгрев“ изпълниха за министъра на образованието проф. Галин Цоков малчугани от трета и четвърта група на ДГ „Марица“. Той гостува на детското заведение по повод началото на проекта на МОН „Силен старт“ заедно с кмета на Пловдив Костадин Димитров, зам.-кмета по образование Владимир Темелков и началника на РУО Иванка Киркова.
В детската градина от два месеца вече има арт ателие и вокална група, които се ръководят от художник и музикален специалист. Заниманията с цел развитие на талантите на децата се водят от Йорданка Коларова и Ивайла Тотева. След като демонстрираха музикалните си умения, децата представиха на гостите си и изложбата „Есен в парка“, сътворена от листа, кестени, шишарки, мъхове, дървесна кора и още куп природни материали. По проекта предстои да бъде формиран и баскетболен клуб, начело с професионален треньор.
„Детската градина има опит в работата както с проекти на МОН, така и с общински програми, каза директорът Надежда Дервенска“, и добави, че „Силен старт“ ще работи в три посоки – повишаване квалификацията на педагозите и непедагогическия персонал, интензивна дейност с родителите за подобряване на уменията им за психо-физическото развитие на децата, както и клубове за развитие на арт таланти.
ДГ “Марица”, в която се обучават 169 деца, е една от първите, които започват да работят по проекта. Педагогическият екип прилага и метода „Монтесори“, превърнал е фоайета и коридори в обучителна среда и въвежда посещения на деца от група в група с цел съвместни дейности. Децата получиха като подарък от гостите 60 таблета и куфарчета с материали по изобразително изкуство.
В проекта “Силен старт” в Пловдивска област са се включили 64 детски градини. Обхванати са над 1200 деца. Той е на стойност над 104 милиона лева и ще обхване над 70 000 деца от цялата страна. Включени са 1500 детски градини, част от тях с яслени групи.
„Концепцията е да се работи не само с деца със специални образователни потребности или от уязвими групи, а да се стимулират талантливите в ранна възраст, когато образованието и грижите са особено важни“, каза проф. Цоков, който гостува и на ДГ „Щастливо детство“. Там акцентът е върху работа с родителите, за да бъдат мотивирани да подкрепят децата си в предучилищното образование, и да повишат здравната им култура.
Министърът отбеляза, че област Пловдив и община Пловдив работят усилено по развитие на образователната среда по двете програми на министерството и в момента се реконструират или ще започнат да се изграждат повече от 10 предучилищни заведения.