11-класници проучват възможностите за стипендии и финансиране на форум за обучение в чужбина в „Гранд хотел Пловдив“

Дълга опашка от ученици се образува пред щанда за обучение в Нидерландия, на който младежите можеха да получат информация за актуални бакалавърски и магистърски програми, за стипендии и условия на живот. За сравнение малцина чакаха ред на изложението „Световно образование“ в „Гранд хотел Пловдив“, за да се информират за новостите в британските университети.

Експертите смятат, че след приключване на преходния период и промените в условията за прием на Острова след Брекзит, очаквано, се променя и желанието на българските студенти да се обучават във Великобритания. Основната причина са таксите, които ще скочат драстично и ще варират между 16 000 и 28 000 паунда, а за някои специалности и до 40 000.

„Сроковете си остават същите. Кандидатства се до 15 януари. Документите няма да се променят. Изискванията могат да претърпят някакви промени. Различни ще бъдат таксите, които стават като на студентите от трети страни“, обясни Николай Христанов – мениджър „Висше образование“ на организаторите от фирма „Интеграл“.

Справката за настоящата академична година показва, че с 40% се е увеличил броят на кандидатите от Пловдив, които стартират висшето си образование във Великобритания през 2020/2021. Те са избрали да се възползват максимално от възможността за по-ниски такси с гарантирано финансиране, която ще отпадне след Брекзит. Заради предстоящото повишаване на цените от следващата година, британските институции търсят начини за допълнително финансиране на чуждестранните студенти. Университетът Есекс предлага за българи стипендия от 5000 паунда за покриване на част от таксата и 2000 паунда за разходи за живот за първата година.

По предварителни данни над 5000 български студенти – бакалаври и магистри, и тази година започват обучението си в западни университети. Значителна част от тях вече са отпътували, макар че повечето стартират годината онлайн. Спадът за британските висши училища е около 10 на сто.

Най-желаните специалности за образование в чужбина са бизнес и компютърни науки, софтуерно инженерство, дизайн на електронни игри, визуални ефекти за филми и телевизия, медии и комуникация, психология, биомедицина, зоология,

Ирландия се превръща в новата достъпна възможност за кандидатстване с английски език. Нидерландия също предлага все повече програми на английски. България заема пето място по прием на международни студенти в Нидерландия с общ ръст на кандидатите от 3200 на 3680 към 2020 година. Предпочитаните специалности са икономика, международен бизнес, компютърни науки и инженерство.

Сред другите дестинации, за които консултантите на „Интеграл“ прогнозират ръст, е Дания. Страната привлича вниманието на нашите кандидати с безплатното обучение и възможностите за връзка между образованието и реалния бизнес. Около 500 евро е наемът за квартира, приблизително 450 са нужни за издръжка.

„Дойдох просто да се ориентирам, имам още цяла година да мисля. Нямам предпочитания към определена държава, просто проучвам възможностите във Великобритания, Ирландия и Дания. Защо не пък Швейцария. До две години се надявам пандемията да е преминала“, казва 11-класникът от Френската гимназия Костадин Коцев. Той вече има сертификат за владеене на английски език, предстои да се явява и на изпити по френски, така че ще има повече възможности да избира програми.

Варта Ехигян от Търговската гимназия също бе сред учениците, дошли да се информират за възможностите за обучение зад граница. Казва, че кризата с коронавируса не я притеснява, защото се надява да утихне и светът отново да се върне към нормалния ритъм на живот. 11-класничката от специалност „Икономическа информатика“ умува да учи социални науки в Брюксел.

Група от десетина зрелостници от СУ „Паисий Хилендарски“ се интересуваше от възможностите за немскоезично обучение. 12-класниците се ориентирали към Австрия, но търсеха опция за едногодишна подготвителна езикова година. Препоръките на експертите бяха да си изкарат сертификата в България, тъй като ще им излезе в пъти по-евтино.