Студентите от клуба по мехатроника учат роботите да работят
С роботи и стендове от последно поколение от производствената гама на „Милара интернешънъл“ е обзаведен обновеният Център по роботика и автоматика на пловдивския филиал на Техническия университет, който ще бъде открит на 17 декември в четвърти учебен корпус. 10 години след своето създаване той е изцяло модернизиран. Изработени са 6 стенда за управление на електрозадвижвания, които ще позволят на студентите да се запознаят в детайли с конфигурирането, програмирането и настройката на роботизираните системи. В лабораторията са монтирани и 3 работни станции със специализирани роботи, използвани в производството на електронни чипове.
Новото оборудване ще даде възможност за обучение на съвременни технологии, внедрени в производствата на водещи компании от полупроводниковата индустрия, които са технологични гиганти в САЩ, Европа и Азия. Обновеният център по роботика ще бъде използван и в разработването на нови научни изследвания и проекти.
С подкрепата на „Милара интернешънъл“ е реновирана и учебната лаборатория на студентския клуб по роботика във висшето училище. Университетът ще получи като дарение и електромобил марка „Севик 500“, произведен в новия завод на компанията в Пловдив.
Клуб по мехатроника
Клуб „Мехатроника“ към филиала е само на една година, но вече е привлякъл 13 студенти. Председател е четвъртокурсникът от специалност „Мехатроника“ Алексей Волковицкий. В клуба студентите надграждат знанията от лекции и упражнения, като наблягат на практически за индустрията казуси. На първото клубно занятие се научили как да работят със софтуерите на машините, научили светофара да сменя светлините си в определен порядък, колко време да свети всяка светлина, кога да започне да действа само една мигаща си как да бъде въведен в авариен режим. Месеци по-късно задачите и машините се усложняват: изготвят програма, контролираща вибробункер. Това е машина, в която се сипват еднакви детайли, а тя чрез вибрации ги избутва нагоре и изтласква по релса. Релсата ги „води“ до точно определено място в определен порядък.
С една от групите на клуб „Мехатроника“ работи инженер от фирмата, дарила двата робота. Сега студентите се справят с първия от тях – SCARA-робот. Той е предназначен да облекчи работата в производството, като сортиране, подреждане, сглобяване на детайли на машини и много други. Вторият робот, с който бъдещите инженери ще започнат да работят, е шестосен и имитира човешката ръка.