90-годишен професор влезе в Клуба на възпитаниците, основан по повод 70-я юбилей на висшето училище

Рокфелеров стипендиант влезе в алманаха на вуза

DSCF5566

Когато преди 10 ноември 1989 година Франсоа Митеран идва за първи път в България, той пита най-напред за д-р Оскар Телге. Без да знае, че лекарят с този псевдоним е българският академик Цветан Кристанов. Първоначално учи медицина в Грац, след което се прехвърля в Берлин и през 1926 година се връща в България. Поради невъзможността си да упражнява професията си в България, заминава за Русия. Участва като доброволец в Гражданската война в Испания, ръководейки 6000 души в Републиканската санитарна служба. Там е известен под името д-р Телге. Ранен при едно от сраженията, бъдещият президент на Франция е бил спасен, благодарение на усилията на Цветан Кристанов. Медикът се завръща в родината си през 1945 година и става основател на Пловдивския медицински университет. Избран е за негов ректор.През 1947 година той вече е академик и отива на работа в БАН. Когато Франсоа Митеран посещава България обаче, акад. Кристанов вече не е бил между живите.

Тази история е подробно разказана в алманаха, издаден по повод 70-годишнината от основаването на висшето училище. Той бе официално представен днес по време на срещата на поколенията, която уважиха десетки бивши възпитаници, преподаватели и ръководители на висшето училище. На първите редове стояха седмината от първия випуск, начело с 90-годишния професор Христо Миленков – ръководител на катедра “Клинична патология”.

Първият випуск на висшето училище. Проф. Христо Миленков - крайният вляво.
Първият випуск на висшето училище. Проф. Христо Миленков – крайният вляво.

В аудиторния комплекс на висшето училище бе открита юбилейна изложба, на която могат да се видят седемте поздравителни адреса от 9 декември 1945 – официалното откриване на втория университет в България. Автентичен документ за посещението на акад. Державин, който е чел лекция пред студенти, също е сред ценните експонати.

Историята на висшето училище е  разказана през периодичния печат, така че могат да се прочетат любопитни данни за академичния живот и забележителните успехи на висшето училище.  В експозицията е включен и единственият брой на вестник “Културен Пловдив” от 1945 година, създаден да мотивира нуждата от откриване на университет, симфоничен оркестър и Музикално училище.

Книгата “Посветени на хуманността” събира 120 лица на университета. Едно от най-колоритните е проф. Благой Юруков, който е бил Рокфелеров стипендиант. На път към България той получава телеграма от бащата на президента Рузвелт да остане в САЩ, но той се връща, разказва съставителят на книгата доц. Банджамин Анави.

DSCF5568