СУ „Св.св. Кирил и Методий“ спази традицията и приветства за поредна година най-малките ученици

Стартира нов образователен проект „Паметта през поколенията: съкровищата на българския фолклор“, който ще реализира с Българското неделно училище в Скопие

„Беше септември, днес е март – учим 100 дни вече и в знанията стигнахме далече”, похвалиха се рано тази сутрин първокласниците от СУ „Св.св. Кирил и Методий” пред своите родители. За поредна година училището отбеляза стоте дни на първолака с празненство, в което най-малките показаха какво са научили от влизането си в класната стая. Централното фоайе събра постерите и проектите на децата, които с много фантазия бяха претворили първите месеци след прекрачването на школския праг. Сред макетите тази година беше сградата на училището, карта със 100-те национални обекта на България, множество екопроекти, направени от природни и рециклируеми материали. Ученик от I б клас пресъздаде “дъжд от 100 емоции”.

„Пожелавам ви да бъдете все така упорити, защото има много още какво да откривате и научавате. Продължавайте да бъдете все така трудолюбиви“, обърна се към първолаците зам.-директорът и хореограф Боян Алексиев след края на музикално-танцовите изпълнения. Те пък си пожелаха: „В училище да ни спори още 100 по 100 учебни дни” и се отправиха към класните стаи, където ги очакваха множество изненади, преминавайки през цифрата на числото 100. Чрез забавни езикови и математически загадки учениците те показаха пред родители и гости какво са научили за първите си сто учебни дни. А в края на деня направиха изложба от работните листове, картичките и своите проекти.

Проект

Преди броени дни училището обяви старта на нов образователен проект в рамките на Националната програма „Неразказаните истории на българите“ към МОН. „Паметта през поколенията: съкровищата на българския фолклор“ е насочен към съхраняване и популяризиране на българското културно наследство  и ще се реализира в партньорство с Българското неделно училище „Здравей“ в Скопие. Основната му цел е да запознае учениците с традиционните български танци, обичаи и  традиции, като същевременно насърчи сътрудничеството между младите хора от двете държави. Предвижда се създаване на кратък документален филм. Проектът е допълнителна възможност за учениците от професия ,,Танцьор” и професия ,,Дизайнер” да се докоснат до корените на българската култура и същевременно да изградят нови приятелства и умения.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.