Зрелостници разработват софтуер, който отчита грешките при интервю, и софтуер за разпознаване жестовете на глухонемите
Първият кариерен център за професионално ориентиране на ученици в училище ще отвори врати в Математическата гимназия. Целта е още от 6 клас младите хора да бъдат кариерно консултирани и да изберат подходящата за тях професия в зависимост от желанията и уменията им. В края на март училището финализира проект за професионално ориентиране на ученици от 13 до 19 години в сферата на информационните технологии. Той се реализира в партньорството на „Телус груп” – Великобритания и с финансовата подкрепа и на Европейския социален фонд. Проектът е на стойност 167 000 лева. По този начин ОМГ ще внедри съвременната европейска система за професионално ориентиране на учениците. За целта е разработено и издадено методическо помагало.
От ОМГ са готови да дадат ноу-хауто на всички училища от страната. Основните параметри на проекта ще бъдат качени на сайта на гимназията до няколко дни. Предстои по този проект да се проучи и от какви специалисти имат нужда фирмите в Тракия индустриална зона. За целта ще се работи активно с „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив”. Директорът Ивайло Старибратов оглавява клъстера и смята, че трябва да се върви към английския модел, където няма държавни училища, а всичко се изгражда на ниво община.
„Професионалното ориентиране е сериозен проблем 10 години. Случва се така, че ученици след 6-7 клас не са ориентирани добре и се захващат с нещо, което не им е по сърце. Влизат в едно училище, учат и дали в хода на учебния процес или на изхода, те разбират, че то не е за тях. Целта е да се създадат центрове във всяко училище, където да бъдат консултирани не само учениците, но и родителите”, коментира Старибратов.
Повечето от учениците на ОМГ след 9 клас вече са стажували във фирми от Пловдив и областта за по три месеца. 20 компании от IT сектора в региона са ангажирани да работят с ученици, като правят възможни стажантските програми през цялата година. Те получават възнаграждения под формата на стипендии. 20 от възпитаниците на гимназията пък ще заминат догодина на стаж в Плимут със съдействието на „Телус груп”.
Сред изявените зрелостници на гимназията са именно учениците от паралелките по компютърна графика и системно програмиране. 12-класникът Николай Даков, който вече е приет да учи в Университета в Единбург, е разработил софтуер, който трансформира жестовете на глухонемите в реална реч. Конвертирането става с помощта на специално устройство, а идеята е да се улесни комуникацията на хората с увреждания. В партньорство със съученика си Атанас Господинов, в момента Атанас работи и по втори проект, чиято цел е да подобри комуникативните умения на човек.
„Ако ви предстои интервю пред работодател и се страхувате да не се изложите, сядате пред виртуален събеседник и презентирате себе си. Софтуерът отчита грешките – дали говорите прекалено бързо или бавно, не жестикулирате ли повече от необходимото и така изгражда вашия образ”, обяснява Николай.