Висшето училище ще апробира дуалното обучение, обяви зам.-министърът на образованието Наталия Митева

Пловдивският университет “Паисий Хилендарски” посрещна днес 4300 първокурсници на откриването на новата академична 2024/2025 година. Тържествената церемония се проведе в спортната зала на висшето училище.

„Вашият университет е не само второто по големина висше училище в България, но и академичен център на един от най-динамично развиващите се индустриални региони в страната, който подготвя кадри за все по-изискващия бизнес“, отбеляза в словото си заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева. Тя подчерта, че не е случаен фактът, че според рейтинговата система на висшите училища безработицата сред завършилите Пловдивския университет е сведена до под 2% за последните пет години. Тя поздрави ръководството и преподавателите за това, че са адаптивни и гъвкави и във времето са доказали, че успяват успешно да се адаптират както в използването на новите технологии, така и в развиването на това, което може да се нарече университет на бъдещето.

Тя обяви, че ПУ ще апробира дуалното обучение, което от тази година се въвежда пилотно във висшето образование, а след две години тук ще е един от трите STEM центъра в страната, в които бъдещи учители ще се подготвят да обучават ученици в математически, инженерни и природни науки.

„Пловдивският университет е стожер на образованието не само в България, но и в Европа, което несъмнено е повод за заслужена гордост“, каза в приветственото си слово ректорът на проф. д-р Румен Младенов и увери първокурсниците, че са на правилното място, защото в динамичната, сложна и конкурентна среда ПУ се нарежда сред първите университети у нас не само по брой студенти, но и по качество на образованието. Той подчерта, че във висшето училище се обучават над 17 000 студенти, а от 22 юли 2021 г. то е избран за изследователски.

От името на първокурсниците слово произнесе Ева-Йоана Стаматова, приета в специалност „Българска филология“. По традиция на първокурсниците бяха предадени символичният ключ към университетското знание, знамето на висшето училище и копие от „История славянобългарска“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.