Проф. Христина Янчева

Общото събрание на 21 февруари ще реши дали настоящият ректор да продължи да управлява и през следващите четири години

Настоящият ректор на Аграрния университет проф. Христина Янчева е единствен кандидат за предстоящия мандат. Общото събрание, насрочено за 21 февруари, ще реши дали да продължи да управлява висшето училище и през следващите четири години.

В края на януари 2016 година проф. Янчева получи 80 на сто одобрение от членовете на Общото събрание и оглави висшето училище. Преди това тя беше заместник-ректор по учебната и международната дейност. Проф. Янчева бе и изпълняващ длъжността „ректор“, когато проф. Димитър Греков бе земеделски министър. Била е и зам.-декан на факултета по агрономство. Член е на Етичната комисия на Съвета на ректорите.

Създаване на условия за фундаментални и приложни научни изследвания, ориентирани към бързо внедряване в практиката, както и разработване на система от мерки за подобряване на позициите на вуза в Рейтинговата система са поставени като акценти в предизборната й програма. Както „Уча в Пловдив“ писа, тя вероятно ще остане единствен кандидат, въпреки че правилникът позволява кандидатури да се издигат и в деня на вота. Право да гласуват имат 115 хабилитирани преподаватели, 20 студенти, петима докторанти и 19 нехабилитирани лица.

По отношение на учебната дейност се планира въвеждане на електронно кандидатстване във всички образователни степени, допълнителна работа сред българите зад граница и привличане на още чуждестранни студенти, дистанционно обучение за магистратурите в икономическото направление. Проф. Янчева ще залага на информационните технологии в обучението и участие на бизнеса в съставянето на учебните програми, публични лекции и семинари. В платформата й се предвижда също модернизация на учебни зали и лаборатории, на учебно-опитната база, насърчаване на студентите за научноизследователска работа.

Що се отнася до научната сфера, кандидат-ректорът има намерение да въведе ежегодна оценка на научноизследователската дейност, да обнови наличната инфраструктура и да модернизира библиотечните услуги. Проф. Янчева счита за необходимо да се развива мултидисциплинарен подход и интернационализация – съвместна работа с чужди научни колективи.

Инвестиционната програма включва ремонт на спортната база, възстановяване на Ботаническата градина, оборудване на съвременна дигитална зала по ботаника, закупуване на нов автобус и модерна земеделска техника. В кандидатректорската платформа е записано ръст на доходите за преподавателите, диференциран подход при финансирането на вътрешни проекти, приоритетна подкрепа на проектите с участието на студенти и докторанти, актуализиране на методиката за развитие на академичния състав и курсове за повишаване на езиковите умения на преподавателите.